Wydarzenie minęło
Wydarzenia

„Atlas dźwięku”, wyd. tow. wystawie „Pustka i cisza”

Data
czwartek, 17 czerwca 2021

Godz.
18:30 – 20:00

Miejsce
Instytut Cervantesa
ul. Nowogrodzka 22

Świat funkcjonuje w pętli, w której poszczególne życia i historie nakładają się i multiplikują. Wpływając na siebie są jednocześnie osobne. Historia każdego człowieka jest jego indywidualną opowieścią; mimo to powtarza motywy, które obecne są w życiu poszczególnych ludzi od zarania dziejów. Funkcjonujemy w archetypie, z którego za wszelką cenę staramy się wyrwać. Wraz z postępem technologicznym jesteśmy w stanie przeżyć więcej, szybciej, ale czy inaczej? Wszystko, co dla nas jest nowe tak na prawdę wydarzyło się po stokroć ludziom, którzy mieszkali tutaj przed nami. Opowieść o życiu innych jest wobec tego opowieścią o nas samych, próbą znalezienia indywidualnych cech każdego człowieka.

Spektakl jest kolekcją historii, które łączy wspólna perspektywa – wrażliwość na doznania słuchowe. Pokazują prywatny świat, przedziwne kolekcje, niemożliwe archiwa. Każda z opowieści toczy się w innym tempie i opowiedziana jest innymi środkami. Podróżujemy w czasie i przestrzeni, wsłuchując się w skorupę ziemską, która przechowuje resztki pozostałe po naszych przodkach.

Ludomir Franczak to artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Jego prace pokazywane były w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej i festiwalach w Polsce i na świecie. Współpracuje z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven, POGODNO), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Sebastian Buczek) i teatrami (Kana/Szczecin, Strefa Ciszy/Poznań, Szwalnia/Łódź). Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP), MKiDN (2014) i trzykrotnym Marszałka Województwa Pomorskiego, zdobywcą nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007. Nominowany do tytułu „Kulturysta roku 2013” przez dziennikarzy radiowej Trójki. Laureat Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury w 2015 r. Zwycięzca programu „Placówka” Instytutu Teatralnego (2016), wyróżniony przez Fundację Sobole w Design Alive Awards 2016. Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty, wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych.