II Kongres Aleatorystów
II KONGRES ALEATORYSTÓW 2019
18.05.2019
Miejsce: Dom Słów / Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie
Wstęp Wolny
Jest to organizowany przez lubelskie środowisko, związane z wytwórnią Centrum Badania Możliwości oraz Fundacją Badania Możliwości, jednodniowy festiwal muzyki improwizowanej. Zainicjowany w spontaniczny sposób latem 2015 roku powraca po czterech latach w swojej pierwotnej formie. Podążając za przewrotną nazwą „Kongresu” i inspirowany ideą przypadku (leżącej u podstaw aleatoryzmu), oferuje słuchaczom kilka form
odsłuchu:
Dyskursy dźwiękowe – kameralne występy duetów instrumentalnych, złożone z muzyków spotykających się po raz pierwszy, odbywają się w przestrzeni Domu Słów. Dają one możliwość znalezienia się w spontanicznych, niepowtarzalnych warunkach zarówno artystom jak i słuchaczom.
Dysputa aleatorystyczna – podsumowująca, kolektywna improwizacja wszystkich uczestników dyskursów w Wirydarzu CK. Wystawia na próbę kognitywistyczną kondycję artystów oraz wykorzystując bogactwo doświadczeń każdego z muzyków, daje nieograniczoną swobodę kształtowania faktury muzycznej.
Koncert na zakończenie Kongresu – Mikroelementy Orkiestra
? PLAN/PROGRAM
DOM SŁÓW, Żmigród 1, 20-110 Lublin
18:00 – Dyskurs I
18:30 – Dyskurs II
19:00 – Dyskurs III
wizuale: Maciej Pałka Story & Art
? WIRYDARZ CENTRUM KULTURY W LUBLINIE, ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
20:00 – Dysputa – Impro set
wizuale: Henryk
21:30 – Koncert: Mikroelementy Orkiestra
wizuale: Henryk vs. Pałka
Mikroelementy to na chwilę obecną jedenastoosobowa orkiestra/kolektyw powołany do działania w celu przesyłania słuchaczom uzdrawiających wibracji dźwiękowych. Zespół tworzy muzyczny organizm oparty na medytacyjnym transie, który jest wspólnym mianownikiem dla muzyków wywodzących się z różnych światów dźwiękowych. Wzajemna otwartość na energię poszczególnych członków składu oraz skłonność do spontanicznej improwizacji jest fundamentem tworzonej przez nich muzyki. W gronie artystów, którymi się inspirują znajdują się tacy twórcy jak: John Coltrane, Fela Kuti, Don Cherry, Miles Davies czy wczesny Santana. Skład kapeli to wyjątkowy kolaż osobowości: najbardziej doświadczeni członkowie zespołu – ikona bębniarstwa w Polsce – Jerzy „Słoma” Słomiński oraz kontrabasista Karol „Kolor” Gadzało połączyli siły z muzykami związanymi z młodą alternatywną
sceną muzyczną Lublina: Maćkiem Połynko, Łukaszem Prokopem, Łukaszem Krzywcem, Pawłem „Sindbadem” Stryczniewiczem, Jackiem Steinbrichem, Lidią Szpulką i Tadeuszem Cieślakiem (znanymi z takich formacji jak min. Sekta Denta, Joseph Wieniawski Sextet, Betanjehu, Piołun, Freenology czy Techytrze) oraz ugruntowanymi już na lubelskiej scenie muzykami zasilającymi sekcję dętą: Marcinem „Kabatem” Kowalczukiem oraz Piotrkiem „Maupą” Gołębiewskim znanymi m.in. z legendarnego lubelskiego składu „Skubańce”.
Nadchodzące wydarzenia
listopad
AEROPLAN #106 / Kwapisiński + Sember oraz Wojaczek solo
Wrocław koncertyRafał Łuc - koncert w Centrum Sztuki WRO
WrocławEUFONIE 2024 - Przełom. Jubileusz Pawła Szymańskiego
Warszawagrudzień
Krzysztof Cybulski THANK YOU FOR YOUR FEEDBACK
Warszawacrys cole, Michał Sember, Dawno temu - koncert w ramach projektu "Otwieramy się"
WarszawaSIMON STEEN-ANRERSEN – SPOTKANIE Z KOMPOZYTOREM | 84. MUSICA MODERNA
Łódź spotkaniaSpotkanie autorskie z Moniką Pasiecznik/ Od prezentowania dzieł do tworzenia krytycznej wiedzy
Warszawa