Biopolis: spotkania panelowe

Trwa szósta katastrofa – tak określa się zachodzące obecnie na Ziemi masowe wymieranie gatunków, które doprowadzi do prawdopodobnie nieodwracalnej zagłady środowiska, jakie znamy. Żyjąc w metropolii, jesteśmy połączeni setkami relacji międzygatunkowych. Podobnie jak inne zamieszkujące ją z nami organizmy, funkcjonujemy w stanie ciągłego zagrożenia spowodowanego zmianą klimatu.
Celem projektu “Biopolis” jest zdefiniowanie na nowo pojęcia odpowiedzialności za przestrzeń, którą dzielimy z innymi organizmami. Chcemy szukać nowych sposobów współistnienia z nimi w przestrzeni metropolii oraz etycznych propozycji koniecznych do przeformułowania relacji międzygatunkowych.
Zaprosiliśmy do współpracy artystki i artystów zajmujących się sztukami wizualnymi, choreografią i dźwiękiem oraz badaczki i badaczy specjalizujących się w plant studies, ekoakustyce, krytyce instytucji kultury, performatyce i dziedzinach pokrewnych. Pragniemy stworzyć pole do transdyscyplinarnej współpracy wobec kryzysu klimatycznego oraz doprowadzić do spotkania tych narracji dotyczących miejskiej ekologii i środowiska, które funkcjonują odrębnie.
➡️➡️ 23 listopada, Collegium Kołłątaja, sala 3 (ul. św. Anny 6)
?10:00 – 10:30 otwarcie konferencji i prezentacja Pracowni Kuratorskiej poświęcona projektowi “Biopolis”
? 10:45 – 12:45 – panel poświęcony rezydencji w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego
rozmówca i rozmówczynie: Mateusz Borowski, Karolina Grzywnowicz, Aleksandra Janus
prowadząca: Zuzanna Berendt
? 13.45-15.45 „Korekta do ćwiczeń dźwiękowych” – rozmowa poświęcona ekoakustyce
rozmówca: Wojciech Blecharz
prowadzący: Filip Szałasek
Słuchanie jako trening uważności to już banał. Ćwiczeniom dźwiękowym Pauline Oliveros czy Raymonda Murraya Schafera idą w sukurs apki medytacyjne, warsztaty mindfullness, youtuberzy. Czy w zmieniającym się świecie wskazówki awangardzistów nie tracą jednak na aktualności? Możliwe, że koncepcje takie jak deep listening czy sound education
wymagają korekty, biorącej pod uwagę nie tylko rozwój technologii, ale i rosnącą uważność na Innego. W trakcie dyskusji przywołamy klasyczne treningi dźwiękowe i zweryfikujemy ich skuteczność.
? 16:00 – 18:00 “Ciało w ciało z nie-ludzkim” – panel poświęcony nieantropocentrycznym praktykom w choreografii
rozmówczynie: Aleksandra Borys, Agata Siniarska
prowadzące: Agata Kwiatkowska, Anna Majewska
⚡️⚡️ Pracownię tworzą: Zuzanna Berendt, Maciej Guzy, Agata Kwiatkowska, Anna Majewska, Anna Olszak, Ada Ruszkiewicz, Wiktoria Tabak, Weronika Wawryk
Nadchodzące wydarzenia
lipiec
Czwarte WAKACYJNE KURSY NOWEJ MUZYKI DLA WYKONAWCÓW
Bydgoszczw Brzask no.37
Warszawa koncertyJohn Cornell sings Soultired Anthems
WarszawaKAKOFONIE #7: Cyprian Pakuła / Sławek Pezda / Witek Ryć
Kraków koncertyLADO NA WSI #104
WarszawaTOI x Gosia Wrzosek / KOMBINACJE #21
ToruńObrzęk vol.20
Wrocław