Bogusław Schaeffer in memoriam
1 lipca 2019 roku zmarł nazywany ojcem muzyki nowej Bogusław Schaeffer. Chór Polskiego Radia zaprasza na koncert dedykowany pamięci tego wspaniałego twórcy.
Był jednym z najważniejszych kompozytorów polskiej awangardy, cenionym na całym świecie twórcą muzyki elektronicznej, zapadających w pamięć sztuk teatralnych (w tym teatru instrumentalnego), a wreszcie wspaniałym i uwielbianym pedagogiem. – Koncert z okazji jubileuszu Bogusława Schaeffera planowaliśmy już od roku. Z tej okazji, udało nam się zainspirować i zaprosić do napisania nowego utworu Sławomira Kupczaka – znakomitego, polskiego kompozytora młodego pokolenia, zdobywcę nagród na polskich i międzynarodowych konkursach muzyki współczesnej. Los bywa jednak przewrotny i w lipcu pożegnaliśmy Schaeffera – Mistrza muzyki, teatru, happeningu i wielu innych form współczesnej sztuki. In memoriam jest naszym hołdem dla tego wspaniałego człowieka, który wyznaczył ścieżki rozwoju polskiej współczesnej kultury muzycznej – podkreśla Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia.
Głównym punktem koncertu Bogusław Schaeffer in memoriam będzie kompozycja „Missa elettronica” Schaeffera, na chór mieszany i taśmę, w której Chórowi Polskiego Radia towarzyszyć będzie odpowiedzialna za realizację partii dźwiękowej Ewa Guziołek-Tubelewicz.
W programie wieczoru zabrzmi również prawykonanie zamówionego przez Chór Polskiego Radia specjalnie na tę okazję utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka.
– Glosolalia, to próba nieświadomego wymawiania dźwięków przypominających jakiś język, szczególnie będąc w stanie głębokiego, wewnętrznego przeżycia mistycznego. Glosolalia jest mamrotaniem w nieistniejącym języku. To co słyszymy, to obfitość szumów i hałas. Utwór Glosolalia nie jest jednak próbą umuzycznienia tego zjawiska, a tym bardziej przedstawienia jakiegoś kultu religijnego. Partia chóru zanotowana jest notacją ścisłą z elementami improwizacji, dotyczącej wysokości dźwięków, wymawianych zgłosek. W utworze użyłem charakterystycznych współbrzmień, które wywiodłem z gruzińskich pieśni religijnych, a także pieśń „Szen Char Wenachi” z przełomu XII i XIII wieku – tłumaczy kompozytor.
Koncert odbędzie się 18 października o godz. 19.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (ul. Modzelewskiego 59). Zespół Chóru Polskiego Radia poprowadzi Maria Piotrowska-Bogalecka.
Bilety: https://sklep.polskieradio.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris, Program 2 Polskiego Radia
Wykonawcy:
Chór Polskiego Radia
Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent
Ewa Guziołek-Tubelewicz – realizacja dźwięku
Nadchodzące wydarzenia
wrzesień
WYSTAWA: EWA DOROSZENKO, JACEK DOROSZENKO "Polifoniczny krajobraz"
Olsztyn.-•~¹°”ˆ˜¨¨˜ˆ”°¹~•-. Sound Sisters vol. 5: Dawno temu - warszawska premiera płyty "Sacralia"
Warszawa-re: to the world
Warszawa festiwaleFestiwal Ad Libitum
WarszawaEp | spektakl
Warszawa festiwaleOPERA 2024
PoznańAMBIENTORIUM
Warszawa