Canti Spazializzati #6 Karnacewicz/Lubieniecki/Zaradny/ZEMITER
ZEMITER – live act
Karolina Karnacewicz – live act
Ryszard Lubieniecki – Pr_m_ _at et_r_o (Kompozycja izorytmiczna nr 4) na głos recytujący, portatyw organowy i elektronikę w systemie oktofonicznym (prawykonanie)
Anna Zaradny – B U R U N D A N G A
galeria BWA Wrocław Główny
01.06.2019, godz. 19:00
Piłsudskiego 105
Antresola na Dworcu PKP Wrocław Główny
Bilety: 8zł (do zakupienia w kasie BWA Wrocław Główny)
02.06.2019, godz 16:00, sesja słuchowiskowa
prezentacja nagrań ambisonicznych ze zbiorów Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie przygotowane przez dra inż. Pawła Małeckiego
Canti Spazializzati to cykl warsztatowo-koncertowy poświęcony teoriom i praktykom muzyki eksperymentalnej skupionym na koncepcjach uprzestrzenniania kompozycji dźwiękowych stworzonych dla wielokanałowego nagłośnienia. Łączy ideę prezentacji nowych projektów muzycznych z umożliwieniem artystom rozwijania przestrzennych aspektów kompozycji dźwiękowej i stworzeniem platformy współpracy pomiędzy młodymi muzykami, kompozytorami i artystami dźwiękowymi. Cykl jest kontynuacją idei Canti Illuminati Festivalu poświęconego prezentacji nowych zjawisk w muzyce elektronicznej oraz wrocławskiej tradycji kwadrofonicznej (prezentowanej w rozbudowanym programie podczas 14. edycji Sceny Dźwiękowej Przeglądu Sztuki Survival).
W trakcie wydarzeń Canti Spazializzati #6 będziemy aktywnie wykorzystywać przestrzeń odsłuchową z jej 4-sekundowym pogłosem i 8-kanałowym systemem nagłośnieniowym.
Na rok 2019 przygotowaliśmy program czterech sesji warsztatowych, w trakcie których nasze słuchaczki i słuchacze nabędą praktyczne umiejętności z dziedziny eksperymentu dźwiękowego. Nauczymy się samodzielnie tworzyć i budować analogowo-cyfrowe obiekty i instrumenty dźwiękowe, poznamy techniki pracy z komputerem jako studiem nagraniowym i narzędziem kompozycyjnym. Dowiemy się jak kreować przestrzeń dźwiękową przy pomocy wielokanałowego nagłośnienia, jak i samodzielnie zbudować taki system w domowych warunkach. Udział w warsztatach jest bezpłatny i otwarty, jednak z racji ograniczonej ilości miejsc prowadzimy zapisy i wybór zgłoszeń. Zależy nam na udziale osób, które są zdecydowane na udział w pełnym cyklu warsztatowy, jak i będa chciały zaprezentować efekty swojej pracy podczas naszych koncertów. W zgłoszenia prosimy o krótkie uzasadnienie chęci udziału w warsztatach i opisanie swojego dotychczasowego dorobku muzyczno-dźwiękowego.
Z E M I T E R
https://zemiter.bandcamp.com
Koncepcja duetu ZEMITER opiera się na synergii osobowości i muzycznych doświadczeń Marcina Dymitera aka emitera i Huberta Zemlera. Już od pierwszego spotkania obydwaj muzycy zdali sobie sprawę, że doskonale się uzupełniają. Emiter, jako doświadczony twórca muzyki elektronicznej, kolekcjoner atmosfer i dźwięków otoczenia odpowiada za warstwy przestrzenne, nagrania terenowe czy dźwięki konkretne. Zemler natomiast skupia się na tworzeniu struktur rytmicznych i eksperymentach barwowych. Muzyka tworzona przez duet ZEMITER wymyka się jednoznacznej kategoryzacji. Z jednej strony mamy eksperyment i elektroakustyczne poszukiwania, a z drugiej zaś niesamowitą płynność i intrygującą przyjemność obcowania z falami akustycznymi.
Hubert Zemler
Warszawski perkusista, kompozytor i improwizator. Angażuje się w projekty z pogranicza muzyki współczesnej, elektroniki i improwizacji oraz we wszelkie inne formy aktywności perkusyjnej. Poza solowymi projektami często udziela się jako perkusista akompaniujący. Tworzy również muzykę filmową. Współpracował między innymi z Felixem Kubinem , Toddem Bartonem, Jonem Gibsonem, Evanem Ziporynem, Gyanem Rileyem, Felixem Kubinem, Johnem Tilbury, Agusti Fernandezem, Wacławem Zimplem (trio LAM), Raphaelem
Rogińskim , Kamilem Szuszkiewiczem (Zebry a Mit, Istina) czy grupą
Mitch&Mitch.
Marcin Dymiter
porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Tworzy
instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Twórca map dźwiękowych, projektu Field Notes oraz edukacyjnego cyklu muzycznego Tracklista. Współtwórca Instytutu Pejzażu Dźwiękowego. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Współpracuje z artystami wizualnymi i teatrem tańca. Gra w projektach: niski szum, emiter_franczak audio video performance, TRYS SAULES,MAPA.
Współpracował i grał z muzykami z obszarów elektroniki, jazzu i awangardy oraz muzyki współczesnej, m.in.: Paulem Wirkusem, Rosą Arruti, Le Quan Ninhem, Robem Mazurkiem, Ingarem Zachem, Sophie Agnel, Thomasem Lehnem, Ignazem Schickiem, Johnem Butcherem, Axelem Dornerem, Andrew Sharpleyem,
Wolfgangiem Fuchsem, Krzysztofem Knittlem, Mikołajem Trzaską, Mikołajem Pałoszem, Raphaelem Rogińskim, Patrykiem Zakrockim, Markiem Chołoniewskim, Tomaszem Chołoniewskim, Dagną Sadkowską, Michałem Górczyńskim, dj Lenarem.
www.emiter.org
www.field-notes.pl
Ryszard Lubieniecki (*1992) – kompozytor, akordeonista, improwizator. Absolwent studiów licencjackich w klasie prof. Bettiny Skrzypczak (kompozycja) oraz magisterskich w klasie prof. Jerzego Kaszuby i dr. Stanisława Miłka (akordeon) w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obecnie doktorant w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zajmuje się głównie twórczością muzyczną XIV i XV wieku.
Jego muzyka wykonywana była m.in. na festiwalu Gaudeamus Muziekweek (Holandia), Międzynarodowych Kursach dla Perkusistów i Kompozytorów w Trstenice (Czechy), Musica Privata w Łodzi, Słuchalnia w Toruniu, Musica Electronica Nova i Musica Polonica Nova we Wrocławiu oraz Międzynarodowych Letnich Kursach Kompozytorskich SYNTHETIS w Radziejowicach. W 2018 roku był artystą-rezydentem festiwalu Musica Privata VI w Łodzi.
W 2014 roku, wraz z Zofią Ilnicką (flet) i Jakubem Wosikiem (skrzypce) założył zespół muzyki współczesnej Trio Layers, z którym premierowo wykonał utwory m.in. Alannah Marie Halay, Josue W. Amadora i Piotra Bednarczyka.
Od 2016 roku występuje jako solista, wykonując nowe kompozycje na akordeon amplifikowany. Specjalnie dla niego powstały utwory m.in. Dominika Karskiego, Alannah Marie Halay, Gilberto Agostinho i Mateusza Śmigasiewicza. W czerwcu 2019 roku ukaże się jego debiutancka płyta Seeds.
Jako improwizator aktywnie działa na wrocławskiej scenie muzyki improwizowanej, m.in. tworząc zespoły Lubieniecki/Rupniewski, Disquiet i Widzicie.
https://soundcloud.com/ryszard-lubieniecki
Pr_m_ _at et_r_o (Kompozycja izorytmiczna nr 4) na głos recytujący, portatyw organowy i elektronikę w systemie oktofonicznym (prawykonanie)
Czwarta z serii „kompozycji izorytmicznych”, przeznaczona pierwotnie na głos sopranowy i elektronikę stereo, zbudowana została wokół idei rotulum – nieskomplikowanego kanonu kołowego, formy charakterystycznej dla okresu późnego średniowiecza na terenie Europie Środkowej. Idei tej zostały przyporządkowane wszystkie elementy utworu – począwszy od ogólnej formy wyznaczanej przez elektronikę (złożoną w większości z nagrań dokonywanych dyktafonem kasetowym), aż po recytację definicji form muzycznych, zaczerpniętych ze środkowoeuropejskich traktatów menzuralnych. Całość dopełnia pół-improwizowana partia portatywu organowego, w ramach której jeden z XV-wiecznych rękopisów rotulum potraktowany zostanie jako partytura graficzna. Schematy izorytmiczne (element wspólny dla wszystkich kompozycji z serii) wykorzystane zostały do uporządkowania rozproszonych brzmień w partii elektroniki.
Karolina Karnacewicz
https://soundcloud.com/karolina_karnacewicz
Alchemia wibracji stale zmieniająca stany skupienia. Karnacewicz zajmuje się muzyką na różne sposoby, nie tylko komponując i didżejując (jako Morgiana Hz), ale także pisze, przygotowuje audycje radiowe, a od 2012 organizuje koncerty i imprezy, muzyczne spotkania domowe, dyskusje, wykłady i warsztaty. Od 2018 także sensualne performansy i wieloosobowe doświadczenia VRowe (wraz z ekipą Dream Adoption Society).
W swojej praktyce wykorzystuje poszerzone techniki wokalne i ich mutacje oparte o algorytmy sztucznej inteligencji, binauralne nagrania terenowe, eksperymentuje z formułą performatywnych instalacji i geometryczną choreografią. “With my performances I want people to experience the pure momentum of togetherness. I would also prefer to give to the audience strength and power and I want them to encounter the multiplication of the good energy. The feedback is very positive, it’s sort of music therapy and it’s often significant for the public.” ~ tak opowiedziała Katarzynie Jaroch w wywiadzie dla SUBTER.
Jej „fleshy flower”, głęboko osobisty, szamański spektakl czerpiący z oczyszczającej mocy dzikości, to efekt rezydencji artystycznej w Ugandzie w studiu Nyege Nyege, gdzie starała zderzyła słowiańskie gusła z afrykańskim dziedzictwem. Najświeższe, podżunglowe inspiracje didżejskie można prześledzić w miksie dla FACTu.
Anna Zaradny:
https://annazaradny.bandcamp.com/
Artystka dźwiękowa i wizualna, kompozytorka i improwizatorka. Jej utwory sytuują się na przecięciu minimalistycznej muzyki współczesnej i eksperymentalnej elektroniki. Prace o charakterze wizualnym tworzy głównie w formie instalacji, obiektu, fotografii i video. Współzałożycielka festiwalu i wydawnictwa Musica Genera, ma w dyskografii albumy nagrane wspólnie z m.in. Jerome Noetinger, Burkhard Stangl, Christian Fennesz, Robert Piotrowicz, Tony Buck, Kasper Toeplitz. Komponuje również do przedstawień teatralnych i projektów multimedialnych. Laureatka nagrody publiczności 5 edycji konkursu „Spojrzenia 2011 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank”. Stypendystka Museums Quartier Wiedeń 2005, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2013. Laureatka SHAPE 2017 / platform for innovative music and audiovisual art from Europe. Konsultantka i badaczka muzyczna w projekcie Escape Act dla Alexandry Bachzetsis 2018. Rezydentka Elektronmusikstudion EMS Stockholm 2016, KSYME – CRM Athens 2018 / 2019
„B U R U N D A N G A” powstała w roku 2017, została zrealizowana częściowo w słynnym sztokholmskim Studiu EMS. Jej polskie prawykonanie w wersji uprzestrzennionego stereo miało miejsce podsczas festiwalu Musica Electronica Nova, a Michał Mendyk pisał o niej wtedy tak:
“Kobiecy głos w „B U R U N D A N G A” to narzędzie nie tylko komunikacyjne, lecz także magiczne – mające moc realnego przekształcania rzeczywistości. Owa ekspresja kobiecych energii – nieartykułowanych, transgresywnych, momentami: nieznośnych – poddana zostaje jednocześnie restrykcji, stłumieniu, co odzwierciedla faktyczny układ sił w szerokim kontekście społeczno-kulturowym. Bunt w obronie własnej tożsamości wyrażony jest więc poprzez odgłosy fizjologicznego procesu wdechu, napędza go energia niesiona przez powietrze pomiędzy zgłoskami, dźwiękami, frazami. Czy wrażenie niekończącego się bezdechu, niemożności wydania artykułowanego, nieskrępowanego komunikatu udzieli się wrocławskiej publiczności?”
W trakcie Canti Spazializzati #6 wysłuchamy utwory przekomponowanego do systemu okrofonicznego.
Ambisnocznie krajobrazy dźwiękowe ze zbiorów Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH (https://www.agh.edu.pl/aktualnosci/info/article/dzwiekowe-krajobrazy-jaskin-lodowcowych/)
Nagrania dźwiękowe oraz badania akustyczne nad naturalnym krajobrazem dźwiękowym Puszczy Białowieskiej zostały przeprowadzone w okresie od sierpnia 2014, do czerwca 2015. Wykonano nagrania i pomiary w każdej porze roku. Zarejestrowano ponad 160 GB unikalnego materiału ambisonicznego B-format, co stanowi około 114 godzin nagrań w częstotliwości próbkowania 44 100 Hz i rozdzielczości 24 bity. Ze zgromadzonego materiału wyselekcjonowano najciekawsze i najbardziej reprezentatywne dźwięki. Dźwięki te były już wielokrotnie prezentowane, między innymi podczas koncertu muzyki ambisonicznej w Grazu z jednoczesną transmisją przez pierwszy program austriackiego radia Ö1, podczas konferencji Forum Acusticum w Krakowie oraz przy innych okolicznościach.
Nagrania dźwiękowe krajobrazu polarnego zrealizowano podczas dwóch wyjazdów naukowych na Spitsbergen, które grupa naukowców Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH zorganizowała w sierpniu 2016 roku oraz w lutym 2017 roku. Nagrania obrazują zmienność oraz cechy charakterystyczne badanych terenów pod względem akustycznym jak również odgłosy wybranych gatunków ptaków, ze szczególnym uwzględnieniem kolonii mewy trójpalczastej w miejscowości Pyramiden. Zarejestrowano również odgłosów psich zaprzęgów oraz innych unikalnych dźwięków.
Dr inż. Paweł Małecki jest adiunktem na Wydziale Mechanicznym w Akademii Górniczo-Hutniczej. Zakończył studia na dwóch kierunkach: Automatyka i Robotyka oraz MiBM: Wibroakustyka i Inżynieria Dźwięku z wynikiem celującym. W 2013 roku na tym samym wydziale obronił doktorat pt. „Ewaluacja subiektywnych i obiektywnych cech pola akustycznego obiektów o dużym czasie pogłosu”, pracę która skupiała się na zagadnieniach psychoakustycznych w percepcji muzyki w silnie pogłosowym polu akustycznym. W chwili obecnej jego zainteresowania naukowe skupiają się na auralizacji oraz wykorzystaniu technik ambisonicznych w analizie zjawisk akustycznych. Zajmuje się również przesyłaniem sygnałów cyfrowych, ich percepcją, oceną jakości i innymi pokrewnymi zagadnieniami.
Jako inżynier dźwięku zrealizował ponad 30 płyt długogrających (jako inżynier nagrania, miksu, masteringu lub łącznie). Specjalizuje się w nagraniach muzyki akustycznej, jazzu, folku i folkloru, muzyki chóralnej i klasycznej.
Jest założycielem i kierownikiem technicznym radia lem.fm. Pracował z zarządzie firmy Radiokit Ltd., dostarczającej oprogramowanie radiowe w technologii serwerowej. Jako konsultant akustyczny jest autorem dziesiątek projektów lub wytycznych akustycznych oraz instalacji nagłośnieniowych.
Jest laureatem wielu stypendiów i nagród, m. in. Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa, europejskiego stypendium Doctus i innych. Jest autorem ponad 50 prac naukowych, w tym 18 artykułów w czasopismach z listy Thomson Reuters.
Plakat i identyfikacja wizualna: Karolina Pietrzyk (http://karolinapietrzyk.info/ ) + Mateusz Zieleniewski (http://www.mzieleniewski.com/ )
Kurator: Daniel Brożek
Zespół produkcyjny i PR: Martyna Woch, Mateusz Sabela
Organizator: Fundacja pozyTYwka,
Współorganizator: BWA Wrocław Główny
Cykl współfinansowany ze środków Miasta Wrocławia
www.wroclaw.pl
Nadchodzące wydarzenia
listopad
AEROPLAN #106 / Kwapisiński + Sember oraz Wojaczek solo
Wrocław koncertyRafał Łuc - koncert w Centrum Sztuki WRO
WrocławEUFONIE 2024 - Przełom. Jubileusz Pawła Szymańskiego
Warszawagrudzień
Krzysztof Cybulski THANK YOU FOR YOUR FEEDBACK
Warszawacrys cole, Michał Sember, Dawno temu - koncert w ramach projektu "Otwieramy się"
WarszawaSIMON STEEN-ANRERSEN – SPOTKANIE Z KOMPOZYTOREM | 84. MUSICA MODERNA
Łódź spotkaniaSpotkanie autorskie z Moniką Pasiecznik/ Od prezentowania dzieł do tworzenia krytycznej wiedzy
Warszawa