Fala na Woli IX (fala dźwięku #62)
Jesienna fala dźwięku prezentuje 2 artystów, razem i osobno:
Teoniki Rożynek / Rafał Ryterski
^Teoniki Rożynek
Tworzy muzykę zarówno instrumentalną, elektroakustyczną, jak i elektroniczną. Jej utwory były wykonywane m.in. w ramach wydarzeń towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (2016, 2017) oraz festiwalowi Musica Electronica Nova 2017 we Wrocławiu, podczas koncertu organizowanego w Krakowie we współpracy z Musikhochschule w Kolonii (2016), w KRA – Kravín Rural Arts / Hranice u Malče (Czechy; 2016) oraz w PLATO Ostrava (2018) i podczas Bendigo International Festival of Exploratory Music (Australia, 2017). Współpracowała przy performansach, produkcjach filmowych i spektaklach teatralnych. Rok 2017 rozpoczęła premierą Hymnu do miłości (Teatr Polski w Poznaniu) w reżyserii Marty Górnickiej. Za muzykę do tego spektaklu została nagrodzona na 10. Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Skomponowała również ścieżkę dźwiękową do filmu pełnometrażowego Wieża. Jasny dzień w reżyserii Jagody Szelc (obsypanego nagrodami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego O Camera w Krakowie). Za muzykę do spektaklu Listopad w reżyserii Tomasza Węgorzewskiego (Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie) otrzymała wyróżnienie Komisji Artystycznej w III edycji festiwalu Klasyka Żywa. Współpracowała też z Katarzyną Kozyrą przy jej najnowszym performansie Chorus from the „The Ark of Covenant” w Uppsali (Szwecja).
Kształci się w Warszawie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie kompozycji Krzysztofa Baculewskiego. Brała udział w kursach i warsztatach kompozytorskich (m.in. podczas Warszawskiej Jesieni 2017, Synthetis 2017 w Radziejowicach, Donaueschinger Musiktage 2016).
^Rafał Ryterski
Kompozytor, twórca projektów multimedialnych (instalacje, sound design, ilustracja dźwiękowa), organizator życia muzycznego. Urodzony w 1992 roku w Gdyni. Absolwent kierunku kompozycja ze specjalnością multimedialną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (2017). Jako swoich mentorów wymienia Krzysztofa Baculewskiego, Barbarę Okoń-Makowską oraz Sławomira Wojciechowskiego. Synteza różnych stylistyk, z których czerpie, jest cechą charakterystyczną jego twórczości. Wyróżnia trzy główne tendencje estetyczne w swojej muzyce: glitch, noise oraz spektralizm. Chociaż nie stroni od muzyki akustycznej, jest zwolennikiem używania mediów elektronicznych oraz cyfrowych, co daje mu możliwość poszukiwania nowych tożsamości dla instrumentów akustycznych. Poza muzyką zajmuje się również organizacją koncertów oraz edukacją muzyczną w zakresie muzyki nowej.
Dotychczas zaprezentował swą twórczość publiczności w wielu miejscach, zarówno w kraju jak i poza nim. Sam zresztą dba o regularne prawykonania swojej muzyki oraz prezentacje instalacji i innych projektów multimedialnych. Razem z koleżankami kompozytorkami tworzy grupę kompozytorską gen~.rate. Jej celem jest tworzenie koncertów i wydarzeń promujących muzykę młodego pokolenia twórców. Sam również organizuje duże wydarzenia muzyczne, jak koncert Atlas/Łąka (2015) – wraz z Akademickim Chórem Uniwersytetu Warszawskiego. W maju 2017 roku był producentem przedstawienia operowego Anonymous, które sam tworzył.
Jego muzyka wykonywana była m.in. na festiwalach Rewolucja Cyfrowa Muzyki (Warszawa, 2015), 6. Dni Muzyki Nowej (Gdańsk, 2016), Festival Licences (Paryż, 2015), Warszawska Jesień (Warszawa, 2016), Elementi (Kraków, 2017). Bierze udział w licznych kursach i sympozjach (program Next Generation w ramach Donaueschinger Musiktage 2016, 2017, Międzynarodowe Wakacyjne Kursy Nowej Muzyki w Darmstadcie, 2017). Prowadzi również wykłady na temat muzyki własnej oraz innych współczesnych kompozytorów.
(za www.warszawska-jesien.art.pl)
Wsparcie:
Wydawnictwo Okultura
Skąd ten noise
Nadchodzące wydarzenia
listopad
AEROPLAN #106 / Kwapisiński + Sember oraz Wojaczek solo
Wrocław koncertyRafał Łuc - koncert w Centrum Sztuki WRO
WrocławEUFONIE 2024 - Przełom. Jubileusz Pawła Szymańskiego
Warszawagrudzień
Krzysztof Cybulski THANK YOU FOR YOUR FEEDBACK
Warszawacrys cole, Michał Sember, Dawno temu - koncert w ramach projektu "Otwieramy się"
WarszawaSIMON STEEN-ANRERSEN – SPOTKANIE Z KOMPOZYTOREM | 84. MUSICA MODERNA
Łódź spotkaniaSpotkanie autorskie z Moniką Pasiecznik/ Od prezentowania dzieł do tworzenia krytycznej wiedzy
Warszawa