Fantom Adama. Wokół nienapisanej historii (przyszłości)
FANTOM ADAMA. WOKÓŁ NIENAPISANEJ HISTORII (PRZYSZŁOŚCI)
„Pięciu twórców:
czterech kompozytorów i jeden grafik komputerowy.
Trzy artystki:
wiolonczelistka, gambistka i sopranistka.
Przedmioty, instrumenty, maszyny, komputery, ludzie.
Jedno muzeum”.
• prapremiera: 31 maja 2019, godz. 19.00, godz. 20.00
• bilety: 20 zł | dostępne w kasach muzeum oraz online:
>https://bilety.ossolineum.pl/nienumerowane.html?id=164907&identyfikator=2be858503708de131ab2047123564567&d=5
• więcej informacji:
>https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/wydarzenia/fantom-adama
_________________________________________________
O projekcie:
W Muzeum Pana Tadeusza trwają prace nad „Fantomem Adama”, czyli projektem, który łączy formę koncertu, instalacji dźwiękowej i spaceru po ekspozycji z literacko-brzmieniowo-graficzną interpretacją „Historii przyszłości” Adama Mickiewicza. Ta nigdy nieukończona powieść-fantazja, przedstawiająca kontrfaktualne wizje rzeczywistości, zachowana jedynie w kilku fragmentach, stanowi punkt wyjścia dla struktur muzycznych i dramaturgicznych „Fantomu Adama”.
.
W tworzeniu projektu uczestniczy czterech wrocławskich kompozytorów: Rafał Augustyn, Cezary Duchnowski, Paweł Romańczuk i Jacek Sotomski, a także artysta audiowizualny z Łodzi – Maciej Walczak. Wszystkie działania, które proponują twórcy, zintegrują się z architekturą muzeum oraz obecnymi w nim technologiami oraz multimediami. Jedną z głównych idei, towarzyszących komponowaniu i realizacji projektu, jest bowiem sprawdzanie form i jakości historycznych, aktualnych oraz przyszłych relacji między ludźmi i maszynami.
_________________________________________________
Wykonawcy:
• Rafał Augustyn – kompozycja, kierownictwo artystyczne, scenariusz, głos recytujący
• Cezary Duchnowski – kompozycja, scenariusz, elektronika, fortepian, hybryda
• Paweł Romańczuk – kompozycja, małe instrumenty
• Jacek Sotomski – kompozycja, instrumenty elektroniczne
• Maciej Walczak – współautor odpowiedzialny za wizualizacje
• Magdalena Bojanowicz – wiolonczela
• Justyna Rekść-Raubo – viola da gamba
• Agata Zubel – śpiew, głos recytujący
• Sabina Macioszek – koordynacja projektu
_________________________________________________
O artystach:
• Rafał Augustyn (ur. 1951) – kompozytor, krytyk muzyczny, animator życia muzycznego, dr hab. filologii polskiej – wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim. Choć rocznikowo twórca przynależy do kompozytorskiego „pokolenia ‘51”, to jednak jego muzyka wymyka się wszelkiej kategoryzacji i ulega licznym przeobrażeniom. W jego dorobku znajdują się zarówno dzieła o potężnych rozmiarach i silnym wyrazie emocjonalnym, jak również zwarte krótkie formy, traktowane przez kompozytora z dużym dystansem i humorem.
.
• Cezary Duchnowski (ur. 1971) – kompozytor, pianista. Współtworzy wiele projektów multimedialnych i grup artystycznych. Charakterystyczną cechą jego twórczości jest wykorzystywanie bardzo zaawansowanych systemów elektronicznych w procesie komponowania oraz łączenie ich z akustycznym instrumentarium. Za niezwykle istoty aspekt kompozycji uznaje wykonanie na żywo i często włącza do swoich utworów element improwizacji. Szczególną wagę przywiązuje do nowych brzmień, które postrzega jako główny nośnik emocji w muzyce. Intrygujące są już same tytuły oraz koncepcje jego utworów, a dzięki niezwykłej wyobraźni potrafi twórczo wykorzystać nawet nieoczekiwane reakcje publiczności.
• Paweł Romańczuk (ur. 1975) – kompozytor i aranżer, popularyzator ruchu „toy music” w Polsce. Nieustannie poszukuje nowych źródeł dźwięku i prowadzi muzyczne eksperymenty z wykorzystaniem instrumentów własnej konstrukcji – tworzy kompozycje elektroakustyczne, konstrukcje grające oraz instalacje dźwiękowe w przestrzeni miejskiej.
• Jacek Sotomski (ur. 1987) – kompozytor, perkusista, wykonawca muzyki nowej. Twórczo wykorzystuje inspiracje współczesnymi trendami i technikami kompozytorskimi, tłumacząc je na własny język muzyczny. W jego dorobku znajdziemy zarówno utwory na tradycyjne składy wykonawcze, jak i kompozycje elektroniczne, cechujące się brzmieniem odważnym, eksperymentalnym. Wykorzystuje zarówno live electronics, jak i tape music czy improwizację na instrumentach niekonwencjonalnych, np. magnetofonach kasetowych.
• Maciej Walczak (ur. 1963) – instrumentalista audiowizualny, kompozytor, programista. W latach 1982–1986 studiował grę na wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Łodzi. Potem kontynuował naukę w Statliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Tematem studiów były: kompozycja, nowe media, muzyka komputerowa, programowanie, multimedia, nowa muzyka, interaktywne koncepcje, performance, live-elektronik. Naukę ukończył z dyplomem: „Kompozycja, Muzyka komputerowa, Nowe media”. W latach 1990–1994 pracował w studio muzyki elektronicznej w Akademii Muzycznej w Łodzi. Pokazy multimedialne realizuje przy użyciu komputerów w oparciu o własne oprogramowanie. Pierwsza prezentacja audio-wizualna miała miejsce w Łodzi w 1988 r. Od tego czasu realizuje koncerty w kraju i zagranicą.
_________________________________________________
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Instytut Muzyki i Tańca
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat medialny: TVP Kultura, TVP3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, Co Jest Grane24, Glissando
Nadchodzące wydarzenia
wrzesień
WYSTAWA: EWA DOROSZENKO, JACEK DOROSZENKO "Polifoniczny krajobraz"
OlsztynAvant Art Festival 2024 Wrocław
Wrocław67. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"
Warszawa festiwaleOSA Festival 2024
SopotjoliFORTe: Muzyka klasyczna w społecznościach lokalnych - wykład Ani Karpowicz
Warszawa festiwaleSAUNA: S.P.A. vol.3 | ice edition
WarszawaAvant Art Festival 2024 Warszawa
Warszawa