GHSTING | Aleksandra Słyż & Alex Freiheit | koncert
GHSTING | Aleksandra Słyż & Alex Freiheit | koncert
24 maja 2025/ Białystok
W ramach 39. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na koncert performatywny Aleksandry Słyż & Alex Freiheit
𝐆𝐇𝐒𝐓𝐈𝐍𝐆
24 maja 2025, godz. 17:00
Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13
Bilety: 30 zł / normalny, 25 zł / ulgowy – w kasach kina Forum i Centrum im. L. Zamenhofa, online: bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem
Treści wrażliwe: występują wulgaryzmy, przemoc i przemoc seksualna
GHSTING to wspólny projekt Aleksandry Słyż i Alex Freiheit.
Alex Freiheit od dziesięciu lat w duecie SIKSA eksploruje feministyczny, personalny storytelling, estetykę postmodernistycznej baśni i queerowych legend. W nowej kolaboracji z Aleksandrą Słyż sięga jako poetka i wokalistka głęboko do herstorii, kłamstwa, koloryzowania, wyciągnięcia z tekstu smrodu, plam, wydzielin, rozdrapanych narządów. Próbuje rozgryźć swój ghosting i nawiedza gości hotelowych w binderze, z dziurą w oku i żrącym środkiem chemicznym w ręce. Dzieląc się herstoriami o czynnościach i sekretach, którym ludzie oddają się w hotelach gdy nikt na nich nie patrzy, tworzy surową, intensywną narrację do muzyki równie mocno nie dającej wytchnienia.
Aleksandra Słyż, dzieląc tekst na cztery rozdziały, przeplata elementy syntetyczne i akustyczne, łączy współbrzmienia w wyjątkowo dynamiczny sposób. Razem artystki współtworzą sugestywną, odważną opowieść. Całość przypomina ścieżkę dźwiękową do współczesnego, wschodnioeuropejskiego horroru filmowego.
„GHSTING” ukaże się na nośnikach fizycznych w 2025 roku nakładem włoskiego wydawnictwa Maple Death Records.
𝐀𝐥𝐞𝐤𝐬𝐚𝐧𝐝𝐫𝐚 𝐒ł𝐲𝐳̇ – polska kompozytorka i reżyserka dźwięku, absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Poznańskiej Akademii Muzycznej oraz Royal College Of Music w Sztokholmie. W swoich kompozycjach artystka skupia się na odnajdywaniu subtelnych połączeń między brzmieniami akustycznymi a syntetycznymi. Podstawę jej procesu twórczego stanowią naturalne systemy strojenia, na bazie których tworzy bogate, powoli rozwijające się w czasie struktury dronowe, które pełne są silnych rezonansów i mikrotonalnych napięć. Drugą, równie ważną częścią praktyk artystycznych Słyż są interaktywne systemy sonifikacyjne. W latach 2017-2022 prowadziła badania artystyczne, w trakcie których eksperymentowała z sonifikacją ruchu/gestu, ludzkimi odruchami proprioceptywnymi oraz różnymi rodzajami interakcji. Prace Słyż prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach muzycznych, a także w wielu prestiżowych przestrzeniach i salach koncertowych m.in. na Rewire Festival, CTM, Aarhus Festival, Unsound, Fiber Festival, OSA Festival, Kunsthalle Helsinki, Meet Factory Prague czy w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego.
www.slyzaleksandra.bandcamp.com
www.instagram.com/aleksandra.slyz
𝐀𝐥𝐞𝐱 𝐅𝐫𝐞𝐢𝐡𝐞𝐢𝐭 – urodzona w Gnieździe wokalistka, performerka, autorka tekstów i poetka znana z duetu SIKSA. Zagrała ponad 400 koncertów w Europie i Azji, od małych klubów i skłotów, po największe europejskie festiwale (Unsound, Le Guess Who?, Festival d’Avignon, ESNS, Tallinn Music Week). Ma na koncie szereg uznanych płyt i ścieżek dźwiękowych oraz współprace z takimi artystami jak Wacław Zimpel czy Marcin Pietruszewski. Jest autorką sztuk dramatycznych i książek poetyckich. Jako performerka współpracuje z artystkami tańca współczesnego m.in. Nataszą Gerlach czy Auguste De Boursetty. Często na scenie występuje z ograniczonym instrumentarium i to w fizycznej obecności scenicznej znajduje siłę, by stworzyć własną drogę. Opiera się czasem o wspomnienia z dzieciństwa, innym razem o bajki i legendy czy rzeczywistość przetworzoną przez nieskrępowane i niepohamowane spojrzenie. W jej twórczości to co osobiste spotyka się z politycznym, a to, co niewypowiedziane z tym, co wykrzyczane. Jest laureatką Paszportu Polityki za rok 2020 w kategorii Muzyka popularna. Za płyty zespołu SIKSA była dwukrotnie nominowana do Fryderyka w kategorii Muzyka Poetycka. Od wielu lat w rodzinnym Gnieźnie wraz z przyjaciółmi prowadzi letni plenerowy dom kultury Latarnia na Wenei, w którym organizuje koncerty, warsztaty, spotkania autorskie dla mieszkańców w każdym wieku.
Data: 24 maja 2025
Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13
FB: >>>
Nadchodzące wydarzenia
maj
Wystawa | konstelacja oooo | Triggering electro-inducing spasms
SzczecinHuber Zemler LAGOM/UMIAR - koncert na werbel solo w Plakatonie
WarszawaICTUS in Warsaw: Andrea Centazzo i goście Ksawery Wójciński & Olgierd Dokalski / Marta Grzywacz
Warszawa koncerty#378 Smote (UK)
PoznańMłode Wilki 25 TEKHNÉ Sound Sessions
Szczecin koncertyWojciech Błażejczyk Re-Used Sounds | wolna niedziela
WarszawaMaszyny słyszące | Klub Czytelniczy Sound Studies
Warszawa