KAKOFONIE #7: Cyprian Pakuła / Sławek Pezda / Witek Ryć

23 lipca 2025/ Kraków
Kakofonie to krakowski cykl koncertów dedykowanych muzyce improwizowanej. Jego siódma odsłona odbędzie się w środę 23 lipca w Betelu. Wystąpią Cyprian Pakuła (perkusja), Sławek Pezda (saksofon tenorowy i barytonowy, efekty) i Witek Ryć (syntezator modularny, perkusjonalia, maszyny rytmiczne). Inicjatywa jest efektem współpracy dziennikarza i animatora Mateusza Sroczyńskiego (JazzPRESS, Czas Kultury, IR2, Noise Magazine, Soundrive, Lizard, Ruch Muzyczny, Krzysztofory – Studio Kultury Krakowa) oraz klubu Betel, a wydarzenia realizowane pod tym szyldem odbywają się co miesiąc.
Cyprian Pakuła to szczeciński perkusista będący w procesie edukacji muzycznej, mimo to już działający prężnie na scenie muzyki improwizowanej oraz jazzowej. Najcieplej wspomina współprace z takimi muzykami jak m.in.: Mikołaj Trzaska, Jerzy Mazzoll, Ksawery Wójciński, Paweł Postaremczak, Olo Walicki, Anna Gadt, Mateusz Rybicki, Zbigniew Kozera czy Marek Kazana. Współtworzy rozmaite formacje muzyczne takie jak np. Affinity z Pawłem Postaremczakiem oraz Ksawerym Wójcińskim czy w zespół Neskim Kuby Jankowiaka w którego skład wchodzą jeszcze Paweł Postaremczak i Flavio Gullotta. Występował na wielu festiwalach związanych z jazzem oraz muzyką improwizowaną m.in. na Szczecin Jazz (SAA – Szczecin) czy Jazztopad Festival(NFM – Wrocław). W jego grze odbijają się echa muzyki etnicznej, kameralistyki z drugiej połowy XX wieku, klasycznego free jazzu czy nawet muzyki rockowej. Jako swoje największe inspiracje wymienia innowatorów nowoczesnego jazzu lat 60., takich jak John Coltrane, Albert Ayler czy Pharoah Sanders, jednak nie stroni przy tym od niecodziennych brzmień w nietypowych składach personalnych. W muzyce ceni sobie szczerość, swobodę, otwartość oraz chęć podążania cały czas naprzód.
Sławek Pezda – ur. 29.10.1988 r., saksofonista, improwizator, kompozytor, lider i założyciel zespołów The Flash! i Sławek Pezda Quartet. Twórca autorskiego koncertu „Medytacyjny Saksofon i Misy Tybetańskie”. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w katedrze jazzu i muzyki współczesnej. Laureat wielu prestiżowych konkursów o różnorodnej stylistyce muzycznej takich jak Jazz Juniors, Tarnów Jazz Contest, Krokus Jazz Festival, Klucz do Kariery, Powiew Młodego Jazzu, Baszta Jazz Festival, Art Of Improvisation. Według ankiety krytyków (2023) i czytelników (2024) w czasopiśmie „Jazz Forum” jeden z najlepszych saksofonistów tenorowych w Polsce. Czynnie koncertuje w kraju oraz za granicą (koncerty w kilkunastu krajach Europy, m.in. Słowacja, Czechy, Węgry, Rumunia, Serbia, Chorwacja, Niemcy, Włochy, Holandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina). Nagrał i wydał wiele albumów studyjnych oraz koncertowych. Laureat stypendiów: Kultura odporna, Kultura w sieci, Stypendium twórcze miasta Krakowa. Występował na największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą m.in. Krokus Jazz Festival, Festival Jazz Jantar, Festiwal Jazz Juniors, Novum Jazz Festival, Podkarpacka Jesień Jazzowa, Rzeszów Jazz Festival, Art of Improvisation, Singer Jazz Festival, Jazzbląg, Krakowska Jesień Jazzowa, Summer Jazz Festival (PL), Jazz Festival Praha, Jazz Goes To Town, Bohemia Jazz Fest, Jazzinec (CZ), MediaWave Festival (HU), Jazzire Festival (RS), Targu Mures International Jazz Festival (RO), Trieste Loves Jazz Festival (IT) i wiele innych.
Witek Ryć – z czystej pasji zajmuje się tworzeniem muzyki, służącej wspomaganiu relaksacji oraz medytacji (m.in ambient z elementami field recordingu). Od czasu do czasu udziela się koncertowo (solo, w duecie M.R.O.W.I., a także w różnych ciekawych kolaboracjach z muzykami jazzowymi), opierając swoje występy na swobodnej improwizacji. W muzycznych poszukiwaniach łączy dźwięk generowany za pomocą syntezatora modularnego, desktopowych syntezatorów, looperów, padów perkusyjnych oraz instrumentów akustycznych (flety, gongi, misy tybetańskie, instrumenty etniczne, perkusjonalia), a nawet darów natury (liście, kamienie, muszle, itp). W 2020 roku wydał własnym sumptem EP „Somewhere in an Untold Fairy Tale”, która fizycznie ukazała się na limitowanym 10″ winylu i odtwarzana była m.in w Radio WorldWide.FM oraz Programie Drugim Polskiego Radia (Nocna Strefa). W 2021 roku ukazała jego kolejna EP-ka „Insomnia” zrealizowana we współpracy z Piotrem Olechowskim, a w 2022 roku „Double View”, czyli duet z Wojtkiem Kiwerem. W 2022 roku jego kompozycja „Pesah” ukazała się na kasetowej składance berlińskiego wydawnictwa Mabui Music. W 2024 ukazał się na kasecie jego album koncertowy nagrany wraz ze Sławkiem Pezdą w krakowskim klubie Hevre. W domowym zaciszu oraz plenerze (realizując nagrania terenowe), pracuje nad swoim kolejnym muzycznym projektem.
Bilety w cenie 30 zł dostępne w przedsprzedaży w lokalu (Plac Szczepański 3) lub w cenie 40 zł w dniu wydarzenia.
Na kolejnym, ósmym spotkaniu z cyklu Kakofonie 21 sierpnia zagrają Maciej Karmiński (taczka, perkusja), Patrycja Pączkowska (bas, głos, flet) oraz Jakub Wosik (skrzypce).
Patroni medialni cyklu:
JazzPRESS
Jazzkultura
Anxious Musick Magazine
Krzysztofory – Studio Kultury Krakowa
Wypożyczalnia Sprzętu Perkusyjnego Rory Ohara
JazzPRESS
Jazzkultura
Anxious Musick Magazine
Krzysztofory – Studio Kultury Krakowa
Wypożyczalnia Sprzętu Perkusyjnego Rory Ohara
——————————————————————————————————————————————————
Data: 23 lipca 2025
Miejsce: Betel Klub
FB: >>>
Nadchodzące wydarzenia
lipiec
17
koncerty
Czwarte WAKACYJNE KURSY NOWEJ MUZYKI DLA WYKONAWCÓW
Bydgoszcz 20
koncerty
w Brzask no.37
Warszawa koncertyJohn Cornell sings Soultired Anthems
Warszawa 23
koncerty
KAKOFONIE #7: Cyprian Pakuła / Sławek Pezda / Witek Ryć
Kraków koncertyLADO NA WSI #104
Warszawa 24
koncerty
TOI x Gosia Wrzosek / KOMBINACJE #21
Toruń 25
koncerty
Obrzęk vol.20
Wrocław