Kapital & Richard Pinhas | koncert w Fabryce Sztuki
miejsce: scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, Łódź / WSTĘP WOLNY
Z początkiem marca, nakładem krakowskiej wytwórni Instant Classic, ukazał się wspólny album duetu Kapital (Rafał Iwański – m.in. X-Navi:Et, HATI, Alameda 5; Jakub Ziołek – m.in. Stara Rzeka, T’ien Lai, Alameda Organisation) i francuskiego gitarzysty Richard Pinhas-Heldon. Krążek, zatytułowany „Flux”, jest wynikiem spotkania muzyków w trakcie festiwalu Unsound 2014, gdzie zagrali razem koncert.
„Moje pierwsze spotkanie z muzyką Richarda Pinhasa na żywo miało miejsce w 2009 roku, kiedy zagrał z zespołem na CoCArt Music Festival w CSW w Toruniu” – wspomina Rafał Iwański. „Koncert był świetny, ale bliższy psychodelicznej i zrytmizowanej muzyce ambient. Jednakże nasze wspólne (Kuby i moje) spotkanie z Pinhasem nastąpiło dopiero kilka lat później, w trakcie If You Say So… Festival w Bydgoszczy w 2013. Miało ono mocne konsekwencje – bo zaraz po tym wydarzeniu postanowiliśmy grać w duecie jako Kapital, a sam Richard wspomniał mimochodem, że chciałby kiedyś przyjechać do Polski, zagrać kilka koncertów”. „Nasze więzy z Rafałem i Richardem zaczęły się w dziwny i zupełnie niespodziewany dla nas sposób zacieśniać” – dodaje Ziołek. „Do naszych prób i sesji na Unsound Festival w 2014 i wspólnego premierowego koncertu, Richard mógł kojarzyć nasze dokonania z płyty 'No New Age’ (Bocian Records), z koncertu na MPM Ambient Festiwal w Gorlicach, latem 2014 roku, oraz z pierwszego koncertu Alameda 5 na Unsound, na którym Richard był widzem” – mówi Iwański.
Ziołek i Iwański przyznają, że przed spotkaniem z francuskim muzykiem w Krakowie przygotowali zaledwie kilka pomysłów, z których część wykorzystali podczas sesji nagraniowej w studio, i które można usłyszeć na płycie. „Kiedy pracujemy w dwójkę, jako Kapital, czy w większych zespołach, jak np. Innercity Ensemble, spora część pomysłów na nasze utwory powstaje w wyniku improwizacji. Tak też więc było i tym razem, z tym, że Richard głównie grał do naszych motywów, a my pod jego wpływem modyfikowaliśmy na nowo swoje wizje dźwiękowe” – tłumaczy Iwański. „Były też fragmenty, które zainicjowaliśmy wspólnie na miejscu. Dopiero potem z Kubą doszliśmy do tego, podczas pierwszych odsłuchów, że z sesji, którą nagraliśmy w Krakowie, wszystkie partie naszych instrumentów musimy nagrać na nowo. Na szczęście udało się wyciągnąć ciekawe motywy gitarowe. Zaczęliśmy więc edytować godziny gitar Richarda, a potem dogrywać do nich nasze warstwy”.
Wynikiem sesji nagraniowej jest pięć premierowych kompozycji, które zostały zmiksowane przez Iwańskiego i Ziołka i poddane masteringowi w studiu Marcina Bocińskiego. Całość zdobi grafika autorstwa Ewy Bińczyk.
RICHARD PINHAS (ur. 1951) to bez wątpienia żywa legenda francuskiego undergroundu i jeden z ojców chrzestnych muzyki ambient. Gitarzysta, improwizujący kompozytor, spec od syntezatorów modularnych, doktor filozofii i niepoprawny politycznie nonkonformista; współpracownik myśliciela Gillesa Deleuze’a, którego niepokorne idee przyoblekał w muzyczne kształty; a także pisarzy fantastów – Normana Spinrada czy Maurice’a Danteca; znajomy nieokrzesanego literackiego geniusza – Philipa K. Dicka. Założona przezeń u zarania lat 70. formacja HELDON pozostawała przez lata jednym z najbardziej istotnych punktów odniesienia dla muzyków eksperymentujących z elektroniką, zaś jej albumy wyznaczyły kanon muzyki psychodelicznej, zakorzenionej tyleż w dokonaniach Eno i Frippa, co i w eksperymentach amerykańskiej minimal music i poszukującej muzyki rockowej. Kontynuując karierę solową, Pinhas współpracował twórczo z ikonami europejskiej i światowej awangardy, by wspomnieć tylko osobowościach tej miary co Pascal Comelade, Merzbow, Oren Ambarchi czy Tatsuya Yoshida. W ostatnich latach regularnie koncertuje w Europie, Ameryce i Japonii.
www.richardpinhas.com
https://www.allmusic.com/artist/richard-pinhas-mn0000852487
KAPITAL to duet: Rafał Iwański – m.in. HATI, X-Navi:Et, Alameda 5 i Kuba Ziołek – m.in. Stara Rzeka, T’ien Lai, Alameda 5, Alameda Duo. Pierwotnie było to spotkanie dwóch artystów na co dzień poruszających się w odmiennych stylistykach i zderzenie dwóch muzycznych światów: psychoaktywnej elektroakustyki budowanej na brzmieniu instrumentów elektronicznych i dźwięków znalezionych oraz ekstremalnej psychodelii opartej na dźwiękach przetworzonej gitary. Ziołek i Iwański pierwszy raz ze sobą współpracowali w ramach grupy Innercity Ensemble, istniejącej od 2011 r. Duet KAPITAL został powołany do życia w kwietniu 2013 r., w sierpniu nagrali w Borach Tucholskich materiał na pierwszy album, wydany przez wydawnictwo Bocian Records na CD (2014) i na kasecie przez Sangoplasmo Records (z dwoma remiksami autorstwa Michała Kupicza). Drugi album „Chaos to Chaos” ukazał się wiosną 2015 na CD w Instant Classic, zbierając szereg świetnych recenzji. Duet zagrał wiele koncertów w klubach w Polsce i występował na festiwalach, m.in.: LDZ Festival w Łodzi (2013), Green Zoo Festival w Krakowie (2013), Unsound Festival w Nowym Jorku (2014), Ambient Festiwal w Gorlicach (2014), Insomnia Festival w Tromsø (2014), Unsound Festival w Krakowie (2014 – specjalny koncert z Richardem Pinhasem), Trans/Wizje w Warszawie (2015), Dni Muzyki Nowej w Gdańsku (2015).
https://kapital0.bandcamp.com
—
Koncert w ramach cyklu #przepraszamy, że w czwartek.
Nadchodzące wydarzenia
wrzesień
WYSTAWA: EWA DOROSZENKO, JACEK DOROSZENKO "Polifoniczny krajobraz"
Olsztyn-re: to the world
Warszawa festiwaleFestiwal Ad Libitum
WarszawaEp | spektakl
Warszawa festiwaleOPERA 2024
PoznańAMBIENTORIUM
WarszawaAvant Art Festival 2024 Wrocław
Wrocław