Koncert Bastarda Trio w Forcie Sokolnickiego/ po wernisażu Laury Makabresku
Koncert Bastarda Trio w Forcie Sokolnickiego/ po wernisażu Laury Makabresku
12 października 2023 / Warszawa
𝗭̇𝗼𝗹𝗶𝗯𝗼𝗿𝘀𝗸𝗶 𝗗𝗼𝗺 𝗞𝘂𝗹𝘁𝘂𝗿𝘆 𝘇𝗮𝗽𝗿𝗮𝘀𝘇𝗮 𝗻𝗮 𝘄𝘆𝗷𝗮̨𝘁𝗸𝗼𝘄𝗲 𝘄𝘆𝗱𝗮𝗿𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲: 𝘄𝗲𝗿𝗻𝗶𝘀𝗮𝘇̇ 𝘄𝘆𝘀𝘁𝗮𝘄𝘆 𝗟𝗮𝘂𝗿𝘆 𝗠𝗮𝗸𝗮𝗯𝗿𝗲𝘀𝗸𝘂 𝗼𝗿𝗮𝘇 𝗸𝗼𝗻𝗰𝗲𝗿𝘁 𝘇𝗲𝘀𝗽𝗼ł𝘂 𝗕𝗮𝘀𝘁𝗮𝗿𝗱𝗮 𝗧𝗿𝗶𝗼. 𝗪𝘆𝗱𝗮𝗿𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗼𝗱𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 𝟭𝟮 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 (𝗰𝘇𝘄𝗮𝗿𝘁𝗲𝗸) 𝘄 𝗙𝗼𝗿𝗰𝗶𝗲 𝗦𝗼𝗸𝗼𝗹𝗻𝗶𝗰𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟵:𝟬𝟬.
𝟭𝟵:𝟬𝟬 – 𝗪𝗲𝗿𝗻𝗶𝘀𝗮𝘇̇ 𝘄𝘆𝘀𝘁𝗮𝘄𝘆 𝗶 𝘀𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝗲 𝘇 𝗮𝗿𝘁𝘆𝘀𝘁𝗸𝗮̨ (https://fb.me/e/PSyGxYrY)
𝟮𝟬:𝟯𝟬 – 𝗸𝗼𝗻𝗰𝗲𝗿𝘁 𝗕𝗮𝘀𝘁𝗮𝗿𝗱𝗮 𝗧𝗿𝗶𝗼
BASTARDA
Zespół powołany do życia w 2017 roku przez Pawła Szamburskiego (klar- net), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) oraz Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy). Ten jedyny w swoim rodzaju zestaw instrumentów umożliwił muzykom wykreowanie wyjątkowego brzmienia zespołu, które stało się wyznacznikiem stylu i unikalną cechą Bastardy.
W krótkim czasie Trio wykształciło własny język muzyczny, który stał się na- rzędziem do przetwarzania i komponowania nowej muzyki, czerpiącej inspiracje z wielu intrygujących źródeł – od średniowiecznej i renesansowej polifonii, poprzez XIX-wieczne chasydzkie Niguny, po muzykę tradycyjną z różnych zakątków świata (Portugalia, Polska, Litwa, Białoruś). Te zróżnicowane gatunki i teksty kultury stają się dla Bastardy jedynie puntem wyjścia do własnych kompozycji i improwizacji, wczesnobarokowa metoda “alla bastarda” zostaje użyta w całkowicie nowym kontekście. W ten sposób muzyczne tradycje minionych epok płynnie przekształcają się w oryginalną, bardzo osobistą i na wskroś współczesną wypowiedź artystyczną.
W ostatnich latach zespół tworzył także nowe programy, komponowane specjalnie na zamówienie festiwali (m.in. Warszawska Jesień, Unsound Festival, Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Maz.) oraz instytucji kultury (program “Polscy kompozytorzy muzyki filmowej” przygotowany na 85-lecie radiowej Dwójki, czy “Faraon” zrealizowany dla FINA). Za muzykę do słuchowiska „Krakus” C.K.Norwida w reżyserii D.Błaszczyka Bastarda otrzymała Nagrodę im.J.Hajduna na XXI Festiwalu DWA TEATRY Zamość 2022. Trio doceniane jest również na arenie międzynarodowej.
LAURA MAKABRESKU
Kamila Kansy, znana jako Laura Makabresku, jest artystką wizualną. Urodziła się w 1987 roku w Brzesku. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Obecnie razem z mężem mieszka i tworzy na wsi polskiej. Debiutowała w 2012 roku wystawą w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. Od tego czasu swoje prace prezentowała w kraju i za granicą. Jest laureatką Nagrody „Arteonu” za rok 2018, Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej OKSSa w 2021 roku, oraz European Art Contest organizowanego przez FAFCE w 2023 roku.
Twórczość jest dla niej częścią prostej codzienności. Jest miejscem, w które wychodzi oczekiwać w nadziei na spotkanie z Osobowym Pięknem. Fotografuje i pisze, a w zasadzie to tka opowieści, których wątki choć porozrzucane po kadrach i tytułach prac plotą wspólną narrację o dotkliwym i melancholijnym, łagodnym i prostym trwaniu w świecie. Widz w spotkaniu z jej pracami często utożsamia się z bohaterami, którzy ukazani są jako uczestnicy rzeczywistości przedstawionej w całej swojej pełni, zaangażowani w nią we wszystkich swoich wymiarach na równych prawach. Przypomnienie sobie o tej cudownej dyspozycji osoby ludzkiej i ponowne otwarcie na nią jest paradoksalnie działaniem niewymagającym wysiłku (aktywności, nakładów), lecz raczej ogołocenia zmysłów i przestrzeni wokół siebie, pozwolenia na zaistnienie ciszy i wynurzenie się drążącej tęsknoty za Rajem, reanimacji myślenia o świecie kategoriami baśni i mitu.
Artystka nazywa ten rodzaj twórczości „realizmem mistycznym”, gdzie to, co metafizyczne splecione jest z tym, co materialne w tajemniczo oczywisty sposób, bez ciężkiego wrażenia nadzwyczajności. Wszystko wydaje się być na swoim miejscu, chociaż trudno jest powiedzieć, w jaki sposób się to dzieje. Twórczość ta wydaje się być wydobywana z bardzo osobistych doświadczeń artystki, choć popularność jej dzieł świadczy o tym, że są to doświadczenia wspólne dla wielu jej odbiorców, co pozwala sądzić, że być może rzeczywiście zawierają one w sobie okruchy prawdy o istnieniu.
Data: 12 października 2023
Miejsce: Fort Sokolnickiego
FB: >>>
Wstęp wolny