Manhattan – premiera // Młodzi na scenę
Musimy się zniszczyć, albo pokochać.
Bomba atomowa to najpotężniejsza broń, jaką stworzył człowiek. Jej siła sprawia, że w bliskim otoczeniu eksplozji materia przepada. Amerykański Projekt Manhattan miał na celu konstrukcję pierwszej bomby atomowej. Była to bomba paradoksalna: miała przynieść wielkie zniszczenia i jednocześnie zakończyć wojnę.
Zrzucenie bomby Little Boy na Hiroszimę było przerażającym przykładem działań człowieka demonstrującym, że sposobem na pojednanie jest zwiększenie przemocy. Sam Projekt Manhattan wywołał początkową falę euforii (po kapitulacji Japonii), potem zaś poczucie niepokoju nad siłą sprawczą przemocy, do jakiej człowiek jest w stanie się posunąć.
Dziś coraz trudniej wyznaczyć linię między rzeczywistościami wojny i pokoju.
Czy zawsze da się powiedzieć, kto atakuje i kto jest ofiarą? Czy człowiek jest w stanie powstrzymać się przed wyprodukowaniem tego, co wyprodukować potrafi? Czy wojnę da się zakończyć w inny sposób niż eskalacją przemocy? Czy zwycięstwo musi być totalne?
Koncepcja, choreografia, wykonanie: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak
Muzyka, wykonanie: Aleksander Wnuk, Michał Lazar (W/L DUO)
Projekcja wideo: Natan Berkowicz
Reżyseria światła: Paweł Murlik
Projekt plakatu, ulotki: Aleksander Joachimiak
Zdjęcia promocyjne: Dominik Więcek
Gość specjalny: Adam Tyson Cisowski
Produkcja: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK
Zrealizowano w ramach programu Młodzi na scenę Teatru ROZBARK oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa przyznanego Dominice Wiak. Współfinansowanie ze środków Miasta Bytom.
Współpraca: Living Space Theatre
ŁODZI NA SCENĘ
W 2018 r. Teatr ROZBARK uruchomił nowy program rezydencyjny, „Młodzi na scenę”. Program ma na celu wsparcie artystów reprezentujących szeroko rozumiany teatr tańca i ruchu w przygotowaniu premierowego spektaklu. Przeznaczony jest dla artystów indywidualnych, którzy nie ukończyli 35. roku życia, oraz zespołów bez stałego dostępu do sceny (w przypadku zespołów przynajmniej połowa twórców musi być poniżej 35. roku życia). Teatr ROZBARK jest współproducentem spektakli, które powstaną w ramach programu. W trakcie pierwszej edycji wpłynęło 27 zgłoszeń, z których wybraliśmy 2 propozycje: smell.me.ordinary piece Company HAA & ODD (prem. 18 maja 2019) oraz Manhattan Dominiki Wiak & Danieli Komędery-Miśkiewicz (planowana prem. 1 września 2019).
Nadchodzące wydarzenia
wrzesień
WYSTAWA: EWA DOROSZENKO, JACEK DOROSZENKO "Polifoniczny krajobraz"
OlsztynUnsound Kraków 2024: NOISE
Krakówpaździernik
SONIKALIA 2024 - festiwal dźwięku dla dzieci
Olsztyn konferencjeIII Międzynarodowa Konferencja Reportażu Dźwiękowego Audionomia 2024
Łódź festiwaleCall and response 8. Spontaneous Music Festival 2024
Poznań festiwaleAVANT ART FESTIWAL LUBLIN 2024
LublinZapisy przestrzeni/ Maszyny do ciszy. Marcin Dymiter
Warszawa