Maszyny słyszące | Klub Czytelniczy Sound Studies
Maszyny słyszące | Klub Czytelniczy Sound Studies
12 maja 2025/ Warszawa
Serdecznie zapraszamy na dziewiąte spotkanie Klubu Czytelniczego Sound Studies!
Kiedy? Poniedziałek, 12.05.2025
Gdzie? Instytut Kultury Polskiej UW, sala nr 3
Jak się zapisać? Wystarczy zgłosić chęć uczestnictwa na maila: skksoundstudies@gmail.com. W wiadomości zwrotnej wyślemy teksty i będziemy informować o kolejnych spotkaniach. Osoby już zapisane oczywiście nie muszą pisać kolejny raz.
========
Jak doszło do tego, że w 1874 roku Alexander Graham Bell i Clarence Blake przyczepili fragment ludzkiego ucha do drewnianego stelażu fonoautografu? I co ma to wspólnego z wynalezieniem telefonu, fonografu czy mikrofonu? Odpowiedzi na te pytania poszukamy, śledząc przemiany nowoczesnej wiedzy o dźwięku i słyszeniu. Przyjrzymy się akustyce, fizjologii i otologii, a także XIX-wiecznym dyskursom na temat głuchoty. Przewodnikiem w tych archeologicznych badaniach nad reprodukcją dźwięku będzie pierwszy rozdział książki Jonathana Sterne’a The Audible Past: Cultural Origins of Sound Reproduction.
Lektury:
Jonathan Sterne, Machines to Hear for Them, w: tegoż, The Audible Past. Cultural Origins of Sound Reproduction, Duke University Press, Durham – London 2003, s. 31–85.
Bartosz Nowak – absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej UW, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW. Współinicjator Klubu Czytelniczego Sound Studies. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat historii reprodukcji dźwięku w XIX-wiecznej kulturze polskiej
========
Klub Czytelniczy Sound Studies – przestrzeń dla osób zainteresowanych kulturowymi, społecznymi, filozoficznymi, ekologicznymi i technologicznymi aspektami dźwięku. Na naszych spotkaniach analizujemy, jak dźwięk wpływa na codzienne życie, tożsamość, historię i doświadczenia wspólnotowe.
Spotkania Klubu odbywają się w poniedziałki, w godzinach 18:15-20:00, mniej więcej raz na 3 tygodnie, przez cały rok akademicki 2024/2025. Mają konwersatoryjny charakter. Na każdym z nich gościmy badaczy_czki zajmujące się omawianym zagadnieniem i reprezentujące różne perspektywy – kulturoznawcze, artystyczne, socjologiczne, historyczne czy ekokrytyczne – i rozmawiamy o przeczytanych wcześniej tekstach.
Sięgamy po teksty w języku polskim i angielskim. Choć inicjatywa ma miejsce w przestrzeni uniwersyteckiej, nie wymaga od osób uczestniczących ugruntowanej wiedzy. Klub czytelniczy jest oddolną, samopomocową i inkluzywną inicjatywą, służącą wspólnemu pogłębianiu wiedzy z zakresu sound studies.
Klub powstał z inicjatywy Anny Horodyskiej, Agaty Klichowskiej i Bartosza Nowaka. Do kontaktu z nami drogą mailową zapraszamy także w sprawie propozycji tematów spotkań lub wyrażenia chęci poprowadzenia zajęć.
Data: 12 maja 2025
Miejsce: Instytut Kultury Polskiej
FB: >>>
Nadchodzące wydarzenia
maj
Wystawa | konstelacja oooo | Triggering electro-inducing spasms
SzczecinSŁUCHANIE – dwudniowe warsztaty słuchania i tworzenia dźwięków
GdańskHuber Zemler LAGOM/UMIAR - koncert na werbel solo w Plakatonie
WarszawaICTUS in Warsaw: Andrea Centazzo i goście Ksawery Wójciński & Olgierd Dokalski / Marta Grzywacz
WarszawaMłode Wilki 25 TEKHNÉ Sound Sessions
Szczecin koncertyWojciech Błażejczyk Re-Used Sounds | wolna niedziela
WarszawaMaszyny słyszące | Klub Czytelniczy Sound Studies
Warszawa