Wydarzenie minęło
Wydarzenia performatywne

MIRT – performans dźwiękowy Tomasza Mirta

Data
środa, 18 października 2023

Godz.
20:00 – 21:00

Miejsce
Centrum Sztuki WRO / WRO Art Center

Wrocław

MIRT – performans dźwiękowy Tomasza Mirta
18 października / Wrocław

Ze względu na moje korzenie w sztukach wizualnych, długo spoglądałem na to co gram przez ten pryzmat traktując muzykę jak ścieżkę dźwiękowa do nieistniejących obrazów. Z czasem jednak nastąpiło pewne rozwarstwienie i mimo, że nadal najłatwiej mi powiedzieć, jednym słowem, że jest to rodzaj soundtracku, to czuję, że nie jest to prawda. Dźwięk jest autonomiczny,i działa inaczej.

Lubię myśleć, że tworzę swobodnie konstruowane kolaże, klejone z tego co zbiorę na kolejnych odwiedzanych śmietnikach. Mam pewną kontrolę nad tym procesem, ale dokonuje się często samoistnie. Używam syntezatora modularnego, i dla wielu jest to znaczący trop, ale jest to tylko narzędzie.

Podstawową zasadę kompozycyjną, którą od lat się kieruję, wywiodłem ze słuchania otoczenia. Wydaje mi się naturalnym budowanie utworów z zazębiających się swobodnie planów, zagospodarowujących określoną przestrzeń. Istotne jest brzmienie.

Tomasz Mirt

O artyście:

Projektant, producent, kompozytor, grafik, zajmuje się nagraniami terenowymi. Od lat tworzy trudną do sklasyfikowania odmianę muzyki elektronicznej, swobodnie sięgając po wątki od awangardy po te wywiedzione z muzyki klubowej, wplatając w nie nagrania terenowe. Efektem jest improwizowany kolaż będący rodzajem soundtracku, nie pozbawiony jednak repetycji. Bliska jest mu idea muzyki czwartego świata. Wydaje solo oraz z projektami Mirt+Ter i Brasil and the Gallowbrothers Band. Opublikował kilkadziesiąt albumów wydawanych przez wytwórnie z Polski, Włoch i USA. Wiele płyt publikował sam w ramach niedziałającego już wydawnictwa cat|sun, które obecnie zastąpiło, nowe – Oddities of Nature, oraz w ramach poświeconego wyłącznie nagraniom terenowym – Saamleng. Komponował muzykę do filmów i instalacji. Koncertował w Polsce i za granicą, między innymi na festiwalach Unsound, HCMF, OFF, Flussi, Donau, WIF, Sacrum Profanum. Jest współzałożycielem Xaoc Devices, firmy zajmującej się projektowaniem syntezatorów modularnych. Współtworzył czasopisma Zine i M|I.


Data: 18 października 
Miejsce: Centrum Sztuki WRO / WRO Art Center

FB: >>>

Wstęp wolny