NEBA w Młodszej Siostrze
NEBA – Mamadou „Góo” Ba, Paweł Postaremczak, Piotr Dąbrowski. Trio transowej muzyki na głosy, saksofon tenorowy, bębny udu, strąki wianowłostki królewskiej, kamienie, magiczne pudełko dźwiękowe i dębowe listewki. Nazwa „Neba” to połączenie pierwszych sylab dwóch wyrazów z języka fula (używanego przez ludy Fula od Senegalu po Kamerun i Sudan) Nene – mama i Baba – tata.
W NEBA artyści tworzą sytuację spotkania podczas którego oddają się muzycznemu przepływowi energii, wyzwalając dźwięki z podstawowych instrumentów muzycznych: głosu i instrumentów perkusyjnych oraz saksofonu. Intencjonalnie odwołują się do korzeni muzyki, bezpośredniego kontaktu z Naturą. Stwarzają klimat bliskości, transu i skupienia, szamańskiego rytuału i radosnej zabawy.
Zespół powstał jako duet Mamadou i Piotra we wrześniu 2018 po wspólnym koncercie w sekstecie Mamadou „Góo” Ba, Ksawery Wójciński, Marta Szepietowska, Gosia Zagajewska, Veranika Los, Piotr Dąbrowski na Skwerze Ormiańskim w Warszawie, w ramach cyklu „Zagrajmy Pod Baobabem” prowadzonego przez Mamadou Dioufa. NEBA jest owocem przyjaźni, potrzeby kontynuacji wspólnej pracy dźwiękiem (wcześniej Mamadou i Piotr z Szymonem Tarkowskim grali w zespole Żywica) i inspiracji danej od Mamadou Dioufa. Podczas próby przed koncertem w warszawskim klubie Młodsza Siostra, artyści postanowili zaprosić do współpracy niezwykłego saksofonistę Pawła Postaremczaka.
https://www.youtube.com/playlist?list=PL7RvWSr99JglVKRpNS2MnWmtfylU6YpGM
Mamadou Ba
Artysta, znany również jako Góo Bâ, od 20 lat występuje jako aktor, muzyk i performer, a także członek międzynarodowej grupy artystycznej LaFabriks, z którą zrealizował wiele projektów, m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Szwajcarii, Holandii, Austrii i Japonii. Od pięciu lat mieszka w Polsce, gdzie koncertuje m.in. z Raphaelem Rogińskim i zespołem The Rockas. Jest współtwórcą i solistą formacji muzycznej Żywica.
W 2014 zajął pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym w ramach festiwalu War<So>Vie Instytutu Sztuk Performatywnych i fundacji Warsaw Bauhaus.
Uczestniczył w licznych projektach teatralnych i performansach, m.in. w spektaklu „Nikt nie byłby mną lepiej”, koncert w reżyserii Łukasza Chotkowskiego w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze (premiera – kwiecień 2013), a także w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie jako przewodnik po wystawie Karoliny Brzuzan Noma (listopad 2015). Od dwóch lat jest członkiem fundacji Strefa WolnoSłowa, z którą zagrał w spektaklach Burza, Język do ocalenia i To jest Europa?
Paweł Postaremczak – jeden z najciekawszych saksofonistów na polskiej scenie. Charakteryzuje go wyjątkowo liryczny i ekstatyczny styl, będący kontynuacją tradycji wielkich mistrzów saksofonu jak John Coltrane czy Pharoah Sanders. Jego gra hipnotyzuje. Z niezwykłą świadomością tworzy frazy niepowtarzalne, trudne do zapomnienia. Ma za sobą współpracę z takimi muzykami jak Hamid Drake, Michael Zerang, Mikołaj Trzaska, Klaus Kugel, Raphael Rogiński, Janusz Stefański, Marcin Masecki, Robert Kusiołek czy Mark Tokar.
Piotr Dąbrowski – artysta wszechstronny – perkusjonista, plastyk, intuicjonista, autor tekstów poetyckich. Od prawie dwudziestu lat związany z warszawaską sceną muzyki improwizowanej. Znajduje w Muzyce, grze na perkusji, w sobie i otoczeniu coś co nazywa Strumieniem. Zachwyca się Światem, Dźwiękiem, Obrazem, Zapachem. Muzyka tworzona przez niego koresponduje ze współczesną muzyką perkusyjną, minimalną, improwizowaną, noise’ową, niemniej w warstwie duchowej najbliżej mu do spirytualnych intuicji J. Coltrane’a, czy intuitywności K. Stockhausena. Podobnie jak w swej twórczości plastycznej stawia na prostotę i surowość formy. W jego graniu instrumenty zyskują nowy wymiar, tracą swój konwencjonalny obraz – stają się narzędziami dźwiękowymi, służą do tworzenia osobliwych faktur, ujawnia się ich wewnętrzna energia. Korzysta także z przedmiotów, które rzadko kojarzą się z muzyką a którym dał drugie życie, oraz kamieni czy wody. Często używa smyczka. Występuje z programem solowym „Medytacje dźwiękowe na perkusję solo”. Prowadzi cykl koncertów „Strumień”. Obecne zespoły to Warsaw Improvisers Orchestra, NEBA (z Mamadou „Góo” Ba i Pawłem Postaremczakiem), duet Postaremczak/Dąbrowski, Ochra (z Radosławem Hermanem), Spiritual Acoustic Noise (trio z Andrzejem Rejmanem i Martyną Kabulską), Casting Lots (z Gosią Zagajewską, Rayem Dickaty i Johnem Cornellem). Współpracował i współpracuje z wieloma znamienitymi muzykami. Autor muzyki do spektaklu w reż. Romana Woźniaka „Tłumaczenie z języka”, spektaklu tanecznego „Niepoważnie kobiece”, współtwórca muzyki do spektaklu „Tyki-dusze-nar-Europa” w reż. Redy Haddad, z Rayem Dickaty współtworzył muzykę do spektaklu „To jest Europa?” w reż. Alicji Borkowskiej. Regularnie tworzy na polu sztuk plastycznych i prowadzi zajęcia edukacyjne, plastyczne, dźwiękowe i filozoficzne dla dzieci małych i dużych. W 2016 roku wydał własnym sumptem materiał na perkusję solo pt: „Makrlofid”.
Nadchodzące wydarzenia
styczeń
Krystian Burda, Natan Kryszk. Uczytelnianie rytmu [Sekwencje #6] (środa-piątek)
Warszawaprzedstawienie dźwięku a na podstawie książki "symulacja JUICE"
WarszawaMerkurial night: RASHAD BECKER / ROBERT PIOTROWICZ / JACEK SIENKIEWICZ
WarszawaJak badać dźwięki w przeszłości? | Klub Czytelniczy Sound Studies
WarszawaTacit knowledge - Audiopaper meeting
onlineSember, Jędras, Lubieniecki - wieczór muzyki improwizowanej
Krakówluty
Into the Well (Rites of Fall x FUGAVIT) + TORKKU @Młodsza Siostra
Warszawa