Orkiestra Minus #1: Oleszak / Mańko
Orkiestra Minus: akt pierwszy
(Prostokątna, wypełniona ludźmi sala, półmrok. Oblepiająca słodycz bzów i kasztanowców. Gwar rozmów, brzdęk szkła. Dwa cienie majaczące na szarej ścianie. Struny fortepianu, skrzypce, laptop, kable. Wtem… muzyka.)
—
Nota od autorów:
Mamy niebywałą przyjemność zaprosić Państwa na inauguracyjny koncert cyklu Orkiestra Minus. Naszą bazą jest Poznańska Orkiestra Improwizowana i to spośród jej członków wybieramy mniejsze muzyczne składy – te już istniejące albo takie, które dopiero roją się w naszych głowach. Chcemy pokazać w pełni dźwiękową różnorodność jednostek i środowisk tworzących Orkiestrę; budować kolejne mosty między ludźmi i miejscami (Dragon Social Club to tylko – aż? – pierwszy krok); a przede wszystkim – dzielić się tym, co sprawia nam przyjemność. Co miesiąc będziemy serwować kolejne muzyczne kąski w innych odsłonach, możecie nas trzymać za słowo!
Na początek zestawiamy ze sobą muzyków, którzy po raz pierwszy spotkali się właśnie w ramach Orkiestry. Piła i Lwów. Architektura i filharmonia. Różni ich wiele, łączy – improwizacja.
W duecie można ich już było usłyszeć podczas Poznański Festiwal Nauki i Sztuki w ramach IX edycji festiwalu Nowa Siła Kuratorska, gdzie dźwiękowo eksplorowali temat śmieci w sztuce, wykorzystując w tym celu zepsute, niekompletne instrumenty. Oprócz świetnych wspomnień pozostał apetyt na więcej – nie ukrywamy więc, że za tym wyborem stoi też egoistyczna zachcianka. Może uda nam się wywołać podobne odczucia i tym razem? Przekonajmy się wspólnie w niedzielę!
—
W rolach głównych:
Witold Oleszak (ur. 1970) – naukę muzyki rozpoczął w wieku 5 lat. Po latach kształcenia (fortepian klasyczny), porzucił szkołę i wkrótce dołączył do awangardowej, muzycznej i para-teatralnej grupy „KREW”. To doświadczenie najbardziej wpłynęło na kierunek jego artystycznych poszukiwań. W 1989 rozpoczął studia w zakresie architektury, równolegle działając na polu muzycznym – jako autodydakta. W tym czasie powstawały wyłącznie utwory-ilustracje dla teatru alternatywnego oraz koncepcje partytur graficznych.
Od roku 2003, jako muzyk-improwizator, konsekwentnie rozwija własną metodę twórczą „Muzyka Prefabrykowana” (Pre-Fab Music System). Obecnie skupia się prawie wyłącznie na wykonawstwie muzyki swobodnie improwizowanej. Najczęściej gra na fortepianie i fortepianie preparowanym, instrumentach własnej konstrukcji oraz na dowolnych instrumentach zepsutych i na krawędzi ruiny.
Jako wykonawca, najbardziej ceni sobie współpracę z innowacyjnymi perkusistami takimi jak: Andrzej Karpiński, Chris Cutler, Adam Gołębiewski, Robert Broniarz, Mark Sanders, Dyre Magnus Korssjøen, czy Roger Turner, z którym gra na stałe od kilkunastu lat. Od 2017 pierwszy dyrygent Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej.
–
Ostap Mańko (1982) – skrzypek działający w obszarach muzyki akademickiej, nowej, elektroakustycznej, improwizowanej.
Absolwent Akademii Muzycznej im. M. Lysenka we Lwowie. Kształcił się u takich pedagogów jak Y. Oniszczenko, J. Kaliszewska, B. Bryła, L. Oniszczenko, G. Pavlij, K. Śmietana, P. Thomas, A. Ivanov, L. Prunaru., M. Mellinger, S.Schardt.
Laureat wielu konkursów skrzypcowych. Nagrodzony Stypendium Prezydenta Ukrainy (2001), Stypendium Oleha Krysy (2005), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia” (2007, 2009).
Pracował w Orkiestrze Kameralnej „Leopolis”, Orkiestrze Kameralnej „Perpetuum Mobile”, Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej, Wrocławskiej Orkiestrze Kameralnej „Leopoldinum”, Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej.
Jest członkiem zespołów muzyki nowej Sepia Ensemble (Poznań) oraz Constanty (Lwów), a także Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej.
Współpracuje ze Studiami Muzyki Elektroakustycznej we Lwowie, Poznaniu i Krakowie. Bierze udział w festiwalach muzyki współczesnej: Kontrasty, Kyiv Music Fest, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Vox Electronica, Leo Festiwal, Poznańska Wiosna Muzyczna, 7 nurtów/7 brzmień.
—
Bilety do nabycia przed koncertem:
normalny = 20 PLN
ulgowy (dzieci, młodzież, studenci) = 15 PLN
—
Dzieci i zwierzęta mile widziane!
Osoby z ograniczeniami ruchowymi mogą uzyskać informacje o poziomie dostępności lokalu pod numerem telefonu +48785551355.
Nadchodzące wydarzenia
styczeń
Krystian Burda, Natan Kryszk. Uczytelnianie rytmu [Sekwencje #6] (środa-piątek)
Warszawa3FoNIA
WarszawaKoncert "Katalog drzew" w wykonaniu Jacaszka i zespołu Kwartludium
Gdańsk koncertyWYDŹWIĘK: KIRK | Koncert w Żoliborskim Domu Kultury
Warszawaklub zaproszenie 07: metoronori (jp), jung dj (us/se)
WarszawaPatrick Strickmann + Wojtek Kurek
WarszawaMerkurial night: RASHAD BECKER / ROBERT PIOTROWICZ / JACEK SIENKIEWICZ
Warszawa