REZONANSE: Aleksandra Słyż – cykl instalacji dźwiękowych
REZONANSE: Aleksandra Słyż – cykl instalacji dźwiękowych
20 sierpnia – 1 września / Kraków
Aleksandra Słyż | „Pompa Funebris” | Przestrzeń: wystawa stała „Tadeusz Kantor. Widma”
Premiera i koncert live: 20 sierpnia, godz. 18:00
Czas trwania instalacji: 20.08 – 1.09
Instalacja będzie dostępna w godzinach otwarcia Cricoteki (wt-nd, 11:00-19:00) w ramach wstępu na wystawę „Tadeusz Kantor. Widma”.
Świętując w tym roku 10-lecie obecności Cricoteki w Podgórzu, prezentujemy serię instalacji dźwiękowych, zaprojektowanych specjalnie dla tego budynku. Na czas wakacji Cricoteka zamieni się w wielkie pudło rezonansowe, do którego wnętrza będzie można wejść, by przekonać się, jak dźwięki wpływają na kształtowanie przestrzeni wokół nas.
Od lipca do września zrealizujemy muzyczne interwencje na klatce schodowej, w sali wystaw, archiwum i windzie. Każda z instalacji dostępna będzie przez dwa tygodnie, a ich otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie z osobą kompozytorską oraz koncert live.
Na podstawowym poziomie, wystawa stała Cricoteki prezentuje obiekty, kostiumy oraz elementy scenograficzne ze spektakli Tadeusza Kantora. Przede wszystkim oferuje jednak immersyjne, afektywne doświadczenie obcowania z wyobraźnią tego awangardowego twórcy. I właśnie z tą wizjonerską materią wyobraźni zmierzy się Aleksandra Słyż, która w swojej instalacji nawiąże do wystawy oraz twórczości samego artysty. „Pompa Funebris” (tytuł odnosi się do pogrzebowych ceremoniałów typowych dla szlacheckiej Rzeczypospolitej) jest bowiem utworem żałobnym, który w swojej formie nawiązuje do charakterystycznych cech twórczości teatralnej Tadeusza Kantora.
Aleksandra Słyż – kompozytorka, sound designerka, realizatorka dźwięku. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Królewskiego Konserwatorium w Sztokholmie. W swoich pracach skupia się na odnajdywaniu subtelnych połączeń między instrumentami akustycznymi a syntezatorami modułowymi, tworząc bogate, różnorodne struktury dronowe, które powoli lecz intensywnie pulsują i rezonują z otaczającą przestrzenią i odbiorcą. Drugą, równie ważną częścią jej praktyk artystycznych, są interaktywne systemy sonifikacyjne. Prace Słyż były prezentowane na festiwalach muzycznych i filmowych w Europie i USA, m.in. Avant Art Festival (Wrocław), Between Festival (Sztokholm), CTM Festival (Berlin), Idealistic Festival (Kopenhaga), Kiev Music Festival (Kijów), NODE Festival (Modena), ORF musikprotokoll (Graz), OSA Festival (Sopot), Unsound (Kraków).
REZONANSE: https://fb.me/e/6sfss6OR6
***
Kurator: Wiktor Bury
Realizacja dźwięku: Mariusz Gąsior, Michał Warmusz
Identyfikacja graficzna: Andrea Nikolov
Zespół realizujący: Justyna Droń, Małgorzata Kmita-Fugiel, Magdalena Link-Lenczowska, Zofia Mikołajska, Aldona Mikulska, Tomasz Pietrucha, Aleksandra Treder
Patroni Medialni: TVP 3 Kraków, TVP Kultura, Glissando, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura
REZONANSE są częścią projektu O(d)żywianie przestrzeni, czyli serii wydarzeń muzyczno-edukacyjnych, które odbędą się w nieoczywistych, często technicznych przestrzeniach Cricoteki: windach, korytarzach, klatkach schodowych, na placu i jej najbliższych okolicach. Projekt ten realizowany jest z okazji 10-lecia istnienia budynku Cricoteki w Podgórzu, uznanego za współczesną ikonę Krakowa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024
Informujemy, że podczas wydarzenia mogą być wykonywane zdjęcia i filmy na potrzeby Cricoteki, m.in. w celu dokumentacji wydarzenia i informacji na stronie internetowej Cricoteki oraz profilach Cricoteki na portalach Facebook i Instagram. Zdjęcia i filmy mogą zawierać wizerunki osób biorących udział w wydarzeniu. Jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację. Brak informacji przekazanej w formie pisemnej lub ustnej pracownikowi Cricoteki przed rozpoczęciem wydarzenia jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez Cricotekę ze zdjęć i filmów, o których mowa powyżej
Data: 20 sierpnia – 1 września
Miejsce: Cricoteka
FB: >>>
Nadchodzące wydarzenia
wrzesień
WYSTAWA: EWA DOROSZENKO, JACEK DOROSZENKO "Polifoniczny krajobraz"
Olsztyn-re: to the world
Warszawa festiwaleFestiwal Ad Libitum
WarszawaEp | spektakl
Warszawa festiwaleOPERA 2024
PoznańAMBIENTORIUM
WarszawaAvant Art Festival 2024 Wrocław
Wrocław