SOLARIS
SOLARIS
1-4 lutego 2024/ Kraków
W obliczu katastrofy, do kogo należałoby się dzisiaj modlić? Do któregoś z bóstw, a może do sztucznej inteligencji? Może właśnie do niej, skoro wiara w człowieka zawodzi, do niedawna rzekomo ujarzmiona przyroda na nowo zaczęła się buntować, a paradoksy ludzkiej egzystencji pomimo wielowiekowego namysłu uczonych wciąż pozostają nierozstrzygalne? Umysł ludzki w chwilach słabości podsuwa to, z czego korzysta od zawsze – ludowe bajki, wierzenia, tradycje, teorie spiskowe – w nowych i starych wcieleniach. To łatwiejsze, bowiem wiara w naukę wymaga czasu i poświęceń; tu nie ma prostych recept. Na przecięciu owych światów: naukowości i wiary, tego co praktyczne z tym co ponadzmysłowe, sprawdzalnego z przeczuwalnym, rozpoczyna swoją wędrówkę Kris Kelvin. Science-fiction, mityczny Kontakt, istnienie nieznanej cywilizacji i oddziaływanie niewytłumaczalnych sił: wszystko to zlewa się w Lemowskiej planecie-oceanie badanym przez naukowców stacji Solaris. Analizując jej promieniowanie i morfologię, w gruncie rzeczy wystawiają na próbę samych siebie, swoje emocje i przeszłość, ograniczenia i wolę przetrwania. A co, jeśli nieprzekraczalna obcość, z którą przychodzi im się skonfrontować, ma tak naprawdę źródło w nich samych?
W operze Solaris miejsce tradycyjnego wokalu operowego zajmuje śpiew generowany za pomocą algorytmu komputerowego, wspomaganego sztuczną inteligencją i wzbudzany głosami aktorów. Śpiew obecny jest też w formie improwizacji wokalistki, która wplatając się w tkankę instrumentalną komentuje niejako pulsujący i ciągle zmieniający się świat dźwiękowy Solaris. Zespół instrumentalny stanowi integralną część świata solarystycznego, a tkanka orkiestrowa zapisana jest w taki sposób, żeby elastycznie towarzyszyć akcji scenicznej, miejscami przejmując funkcję narracyjną.
Spektakl jest koprodukcją festiwalu Opera Rara, Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej, Hashtag Ensemble i Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego.
Karnety już dostępne TUTAJ.
Partnerem spektaklu jest Uniwersytet Jagielloński.
1.02 czwartek 19:00
2.02 piątek 19:00
3.02 sobota 13:00 lunchtime opera
4.02 niedziela 16:00 sunday afternoon performance
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS
Karol Nepelski: Solaris
na podstawie powieści Stanisława Lema
Waldemar Raźniak libretto / reżyseria
Barbara Guzik scenografia / kostiumy
Ada Bystrzycka światło
Marek Suberlak dźwięk
Tadeusz Pyrczak koordynacja wideo
Dorota Grzywacz-Kmieć Wioletta Brzęcka koordynacja produkcji
Gibarian – Roman Gancarczyk
Starszy Mężczyzna – Krzysztof Globisz
Snaut – Adam Nawojczyk
Rhea – Karolina Staniec
Kris Kelvin – Krzysztof Zawadzki
HASHTAG ENSEMBLE
Ania Karpowicz flety
Paweł Janas akordeon
Marta głos
Marta Piórkowska skrzypce
Aleksandra Demowska-Madejska altówka
Mateusz Loska kontrabas
Magdalena Kordylasińska-Pękala perkusja
gościnnie:
Krzysztof Guńka saksofony
Aleksander Wnuk perkusja
Robert Dacko wiolonczela
Piotr Madej live electronics
Lilianna Krych dyrygentka
Spektakl jest koprodukcją festiwalu Opera Rara, Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej, kooperatywy muzycznej Hashtag Ensemble i Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego. Partnerami spektaklu są Uniwersytet Jagielloński i Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab.
Data: 1-4 lutego 2024
Miejsce: Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej
karnety oraz bilety na festiwal Opera Rara Kraków dostępne są na platformie Eventim oraz w punktach sprzedaży: https://www.eventim.pl/help/outlets/
Fb: >>>