SOUND OF SILENTS | MASTERCLASS MUZYCZNY: Strategie oraz techniki kompozytorskie do filmów niemych
SOUND OF SILENTS | MASTERCLASS MUZYCZNY: Strategie oraz techniki kompozytorskie do filmów niemych
20 października 2024/ Warszawa
W ramach SOUNDS OF SILENTS 2. Warszawskich Dni Filmu Niemego zapraszamy na MUZYCZNY WYKŁAD MISTRZOWSKI poświęcony strategiom oraz technikom kompozytorskim i improwizacyjnym do filmów niemych
w Chopin University Cinema (CU Cinema)
Wstęp WOLNY. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje kolejność przybycia. Nie spóźnijcie się!
Wydarzenie organizowane we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina.
Masterclass poprowadzą:
Günter A. Buchwald – dyrygent, kompozytor, pianista, skrzypek, akompaniuje seansom filmów niemych od blisko 40 lat.
Stefan Wesołowski – kompozytor i skrzypek, twórca m.in. muzyki filmowej.
Festiwale kina niemego na całym świecie łączą podczas pokazów filmowych melomanów i miłośników kina. W ostatnich dekadach wykształciły się ogólne zasady komponowania muzyki do filmów niemych, mające wspierać spójność i zrozumiałość dzieł oraz osadzać je w epoce, w której zostały nakręcone. Zasady te są jednocześnie kontestowane i twórczo przekraczane.
Podczas planowanego wykładu mistrzowskiego zostaną omówione zarówno wspomniane reguły, jak i toczący się wokół nich spór. Artyści wybiorą fragmenty filmów – do których tworzyli muzykę oraz tych z programu SOUNDS OF SILENTS – i staną się one przyczynkiem do zaprezentowania publiczności na żywo możliwych interpretacji muzycznych.
Drugim celem wykładu jest doskonalenie techniki młodych artystów rozważających karierę akompaniatorów filmowych. Wykłady będą skierowane przede wszystkim do muzyków i kompozytorów (również adeptów tych kierunków), ale będą też otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Erudycja muzyczna prowadzących – Güntera Buchwalda i Stefana Wesołowskiego – ich znajomość dawnych i współczesnych środków wyrazu, a także znakomita wyobraźnia muzyczna pozwolą na zgłębienie przez szerszą publiczność tajników warsztatu akompaniatora filmu niemego.
Wykładowcy:
Günter Buchwald
Dyrygent, kompozytor, pianista i skrzypek Günter Buchwald jest pionierem współczesnej kompozycji i wykonawstwa muzyki do filmów niemych. Akompaniuje od 38 lat. Ma w repertuarze ponad 3000 tytułów i dyryguje orkiestrami na całym świecie, od Islandii po Rumunię, od Tokio po Zurych. Jako kompozytor cieszący się dużym uznaniem stworzył ścieżki dźwiękowe do filmów niemych tak różnorodnych, jak „What Made Her Do It?” Suzukiego i Oty, „Paryż śpi” Claira, „Lichwiarz” Chaplina i „Nosferatu” Murnaua. Jako solista znany jest z wirtuozowskich improwizacji. Regularnie występuje na festiwalach filmowych w Berlinie, Bonn, Bolonii, Zurychu, Pordenone, San Francisco i Seattle. Jest wykładowcą w Instytucie Nauk o Filmie na Uniwersytecie w Zurychu i stałym dyrygentem Orkiestry Filharmonicznej we Freiburgu podczas koncertów do niemych filmów. Jest współzałożycielem firmy Silent Movie Music Company i dyrektorem muzycznym Slapstick Silent Film Festival w Bristolu.
Stefan Wesołowski
Kompozytor i skrzypek, absolwent francuskiej Académie musicale de Villecroze, związany z brytyjską wytwórnią Mute Song (Nick Cave, Ben Frost, Max Richter i wielu innych), amerykańską Important Records (Pauline Oliveros, Coil, Josef van Wissem) i francuską Ici d’ailleurs (Chapelier Fou, Yann Tiersen).
Jest autorem trzech znakomicie przyjętych albumów solowych oraz nagranego z Piotrem Kalińskim „Nanook of the North” (2018). Jego album „Rite of the End” został wybrany najlepszą płytą 2017 roku w plebiscycie „Gazety Wyborczej” oraz międzynarodowego portalu Beehy.pe.
Istotną gałąź twórczości Wesołowskiego stanowi komponowanie muzyki filmowej. Jest autorem muzyki do „Marlon Brando o sobie” Stevana Rileya – wyprodukowanego przez Universal dokumentu o Marlonie Brando, nominowanego do nagród BAFTA – a także do produkcji HBO „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” Kuby Mikurdy, do historycznej produkcji „Piłsudski” Michała Rosy oraz serialu internetowego „Kroniki zarazy” (autorstwa Magdy Hueckel i Tomasza Śliwińskiego).
Chopin University Cinema (CU Cinema), Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
NIEDZIELA 20.10.2024, godz. 16:00
Wstęp WOLNY. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje kolejność przybycia.
Szczegóły: http://soundsofsilents.pl/
Data: 20 października 2024
Miejsce: UMFC
FB: >>>