Spacer przyrodniczy „Słuchaj z Izą” : Świt na Bece – migracje gęsi
Spacer przyrodniczy „Słuchaj z Izą” : Świt na Bece – migracje gęsi
20 października 2024/ Rezerwat przyrody Beka
W niedzielę 20 października zapraszamy do rezerwatu Beka, by doświadczyć tam świtu przy akompaniamencie porannych rozmów gęsi. Koniec października to szczyt migracji tych ptaków, dlatego wyruszając jeszcze przed wschodem słońca powinno być nam dane usłyszeć najbardziej spektakularne pejzaże dźwiękowe tej pory roku.
W ten świat poprowadzi nas Izabela Dłużyk, która swoją fascynację ptakami oraz przygodę z rozróżnianiem i nagrywaniem ich głosów rozpoczęła jeszcze we wczesnym dzieciństwie. Pomimo – a może dzięki – swojej niepełnosprawności, dziś ma już na koncie kilka wydawnictw, w tym najnowsze z Puszczy Amazońskiej. Iza poprowadzi nas przez jedyne w swoim rodzaju doświadczanie przyrody, pokaże nam swój świat, świat pełen dźwięków: ptaki, ich piosenki i emocje w nich zawarte, ich sygnały alarmowe, a także szum drzew, różne echa, woda, a także wszystko to, co można by nazwać ciszą, chociaż tak naprawdę ciszą nie jest. Iza zaprosi wszystkich do słuchania tak prostego, jak i trudnego. Słuchania, które chłonie wszystko, nawet to, co na pozór jest tak powszednio zwyczajne, że chciałoby się to pominąć. Do słuchania, które jest wstępem do lepszego rozumienia, do docenienia i… do pokochania.
Kiedy? -> 20 października 24 r. (niedziela) g. 7:00 (spacer potrwa ok. 2h)
Gdzie? -> Rezerwat Beka (szczegółowe miejsce zbiórki podam bezpośrednio zapisanym uczestnikom)
Zapisy -> mailowo: naturaldorotaboroszko@gmail.com lub telefonicznie 607 643 952
Ilość miejsc ograniczona!
Cena -> 40 zł (przedpłata); szczegółowe informacje dotyczące płatności przy zapisach
Niezbędnik:
– ubiór w kolorach nie rzucających się w oczy: maskujące kolory typu moro, oliwka, brąz, ewentualnie czarny lub granat
– ubiór stosowny do pogody, w razie deszczu nieprzemakalna kurtka, spodnie;
– w miarę możliwości lornetka
– spray na komary
Opcjonalnie:
– aparat fotograficzny (teleobiektyw)
– termos z gorącą kawą/herbatą – będziemy poruszać się powoli, często przystawać, może przydać się coś na rozgrzanie
Uczestnicy biorą udział w wydarzeniu na własną odpowiedzialność.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
—————————————–
Współprowadząca: Izabela Dłużyk
Rejestratorka dźwięków natury, ptasia pasjonatka, autorka wielu pejzaży dźwiękowych w Polsce i za granicą; z zawodu lektorka języków obcych, doktor nauk humanistycznych, tłumaczka. Ze względu na jej nietuzinkową pasję, w 2023r. BBC uznało ją za jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Iza sama o sobie mówi tak: Już we wczesnym dzieciństwie zainteresowałam się odgłosami przyrody. Na początku były to wróble i gołębie z podwórka, koniki polne na trawnikach, a nawet, z przyrody nieożywionej, różne lokalne strumyczki, bo przecież „woda też rozmawia”. Potem przyszła kolej na przypadkowe głosy ptaków z encyklopedii multimedialnej – i tak to się zaczęło. Pierwsze kasety do rozpoznawania ptaków i płazów, kolekcjonowanie publikacji różnych autorów nagrań przyrody. Pod koniec szkoły podstawowej sama zaczęłam nagrywać to, co było najbliżej, za oknem – na najprostszym dyktafonie. Niezmiennie źródłem wszystkiego zawsze było słuchanie. Tego, jak brzmią różne pory roku i różne przestrzenie. Dziś, po latach, nadal słucham. Może głębiej, może bardziej „ambitnie”, ale zawsze z myślą o tym, żeby nie zatracić tej pierwotnej, dziecięcej fascynacji i nadal umieć się po prostu zachwycać.
————————————
O mnie: nazywam się Dorota Boroszko, jestem przyrodnikiem-pasjonatem, fotografem przyrody, podróżnikiem, filologiem, edukatorką, a z zawodu lektorką języków obcych, pedagogiem, nauczycielem wychowania przedszkolnego. Od najmłodszych lat spędzam czas wolny na łonie natury, zgłębiając tajniki przyrody, obserwując ją, ucząc się jej i wzrastając w niej. Początkowo pod czujnym okiem rodziców, w późniejszym czasie na własną rękę oraz podczas licznych warsztatów przyrodniczych, ornitologicznych i fotograficznych. Las jest dla mnie nie tylko miejscem wypoczynku, ale przede wszystkim powrotu do samej siebie, do esencji i poczucia spójności. Szczególnie związana jestem z Kaszubami i Podlasiem. Od kilku lat prowadzę bloga fotograficznego Wild&Free – Dorota Boroszko Nature Photography.
Z Izą znamy się ze studiów na anglistyce na UG. To, że łączy nas inna wspólna pasja – obserwacja i rejestracja przyrody, dotarło do nas dopiero po wielu latach. Dla mnie łączenie swoich sił, by wspólnie zdziałać więcej niż każda z nas może zdziałać w pojedynkę, jest jednym z piękniejszych i najbardziej rozwijających doświadczeń w życiu.
Data: 20 października 2024
Miejsce: Rezerwat przyrody Beka
FB: >>>