Spółdzielnia Muzyczna: INTERAKCJE
Spółdzielnia Muzyczna: INTERAKCJE
24 listopada 2024/ Kraków
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Postać Pendereckiego ma w kulturze utrwalony, wyrazisty obraz – twórcy ponadprzeciętnego, niejednokrotnie wzbudzającego podziw, równie często kontrowersyjnego, któremu jednak nie sposób odmówić wielkości. Obraz ten budują przede wszystkim potężne dzieła wokalno instrumentalne. Na osi twórczej Sekstet (skomponowany w roku 2000) znajduje się po dziełach awangardowych, sonorystycznych i neoromatycznych, reprezentując kameralistykę pełną „pogody i światła”, twórczość już nie monumentalną, nasyconą semiotycznymi odniesieniami i ekstatyczną, a mówiącą „ściszonym głosem”.
Twórczość Marka Andre oscyluje wokół koncepcji „kruchości”. Kompozytor stara się pozostawić słuchaczowi przestrzeń do refleksji i swobodę w odbiorze muzyki, wierząc, że każdy może doświadczyć fenomenu brzmienia na swój własny sposób, wsłuchując się w dźwięki balansujące na granicy, zanikające i delikatne, jak np. w Asche.
Koncert na pięć instrumentów i kwartet smyczkowy op. 11, napisany przez Góreckiego w 1957 r., można umiejscowić w panoramie jego twórczości krok przed orkiestrowym, serialistycznym Scontri, a tuż za za drapieżną, bartokowską Sonatą na dwoje skrzypiec (wykonywaną przez Spółdzielnię w marcu tego roku podczas koncertu RETRO MODERNA). Inaczej mówiąc jest to utwór, któremu daleko do osadzonego w recepcji dojrzałego stylu Góreckiego – redukcyjnego, skrajnie emocjonalnego, silnie skoncentrowanego i wchodzącego w sferę metafizyczną. Koncert jest dziełem kompozytora-awangardysty, szczerze opowiadającego się za dodekafonią, jako przyszłością muzyki.
Program:
Krzysztof Penderecki – Sextet (2000) na klarnet, waltornię, fortepian i trio smyczkowe
Mark Andre – asche (2004) na pięć instrumentów
Henryk Mikołaj Górecki – Concerto (1957) na pięć instrumentów i kwartet smyczkowy
W rozmowie:
Dorota Szwarcmann i Daniel Cichy, moderacja: Jakub Gucik
WSTĘP WOLNY – bilety gwarantujące miejsce siedzące do pobrania
Data: 24 listopada 2024
Miejsce: Muzeum Narodowe – Sukiennice
FB: >>>
Nadchodzące wydarzenia
kwiecień
Yellow Wasabi - koncert 18.04 | g. 19.30
GdańskKAKOFONIE #4: Jakim Gucik / Zosia Ilnicka / Ksawery Wójciński / Patryk Zakrocki
KrakówHinode Tapes & Hiroki Chiba | Premiera nowego albumu
Gdańsk koncertyFala dźwięku 100 Jubileusz - Ślina feat. Maniucha / Morva
WarszawaW samo południe #7: Paweł Szamburski Tristis Diabolus z tekstami Marcina Wichy
Gdańsk koncertyDoskocz | Kostkiewicz | Majchrzak
GdańskSLS. VOL. 73 Alex Ward / John Edwards / Mike Gennaro
Poznań