Still in the Middle
Still in the Middle
29 lutego 2024/ Warszawa
Still in the Middle,
bo jesteśmy gdzieś pośrodku.
Zbyt doświadczeni, aby przedstawiać się jako młodzi i dobrze zapowiadający się, zbyt ciekawi świata dźwięków, aby osiadać na laurach.
W pierwszym #10 urodzinowym programie przedstawimy Wam różne spojrzenia polskich i rumuńskich kompozytorów na negocjacje człowieka z czasem. Każda rocznica nie jest przecież niczym innym, jak odmierzaniem czasu i próbą zapanowania nad przemijaniem. Będzie więc trochę zegarowo, trochę tanecznie, a trochę kosmicznie.
Utwór „Mechanisms” Christiana Lolei zdaje się zapraszać słuchacza do wnętrza fantasmagorycznego, gigantycznego, lekko rozregulowanego zegara, w którym poszczególne trybiki wydają niesamowite dźwięki tworząc ciekawe, wielowymiarowe struktury.
Tytułowe „still in the middle of happening…” Pawła Malinowskiego zaprasza nie tylko do słuchania tego, co brzmi i trwa na scenie, do uważności na chwilę obecną, ale także do przyglądania się rozszerzonym technikom wykonawczym w teatrze dźwięków osobliwych – miękkich i subtelnych, tak charakterystycznych dla kompozytora.
„Espaces VIII” Alexandra Murariu eksploruje czas i przestrzeń w muzyce na przemian wzbudzając niepokój i kojąc, a w końcu zanurzając słuchacza w płynących wartko, repetytywnych motywach. Na tle sferycznych struktur tworzonych przez smyczki, narracyjna partia klarnetu zadaje najważniejsze pytania.
Czas w „Dance with my Breath” Agnieszki Stulgińskiej wyznacza z początku opanowany, a następnie rozpędzony oddech bywalców ludowych potańcówek. Któż z nas nie chciałby choć raz w życiu rzucić się w wir szalonego oberka przy dźwiękach skrzypiec, basów i liry korbowej ? Jak w tańcu doświadczamy czasu odmierzanego przyśpieszonym biciem serca? W utworze Agnieszki czas rzeczywisty miesza się z czasem wyobrażonym.
Na koniec koncertu zabrzmią ciężkie beaty „Mechanofaktury” Artura Zagajewskiego inspirowane łódzkim doświadczeniem industrializacji i zmuszające wykonawców do przeistoczenia się w robotników fabryki pracujących na muzycznej taśmie produkcyjnej. Doświadczenie czasu tyleż mocne, co integrujące.
Serdecznie zapraszamy na wycieczkę przez muzyczną czasoprzestrzeń z Hashtag Ensemble, a na wszystkich urodzinowych gości czekamy z niespodziankami.
Program:
Cristian Lolea (RO) – Mechanisms
Paweł Malinowski (PL) – still in the middle of happening
Alexandru Ștefan Murariu (RO) – Espaces VIII
Agnieszka Stulgińska (PL) – Dance with my Breath
Artur Zagajewski (PL) – Mechanofaktura
Hashtag Ensemble:
Ania Karpowicz – flet, piccolo
Adam Eljasiński – klarnet, klarnet basowy
Daria Reszka – klarnet (Akademia PRO)
Marta Piórkowska – skrzypce
Aleksandra Demowska-Madejska – altówka
Dominik Płociński – wiolonczela
Antoni Wrona – wiolonczela (Akademia PRO)
Magdalena Kordylasińka-Pękala – perkusja
Tymoteusz Bies – fortepian, syntezatory (gościnnie)
Lilianna Krych – dyrygentka
Realizacja:
koncepcja programowa, tekst: Ania Karpowicz
identyfikacja wizualna: Karol Tomoki Yamazaki
reżyseria dźwięku: Kosma Standera
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Partnerzy: ZAW StoArt
Patroni: POLMIC
Data: 29 lutego 2024
Miejsce: Hashtag Lab
FB: >>>
Bilety: www.goingapp.pl
Nadchodzące wydarzenia
listopad
AudioArt Festival 2024
KrakówKODY/ 16. Festiwal Tradycji i Awangardy w Lublinie
LublinSpółdzielnia Muzyczna: INTERAKCJE
KrakówSymfonia nr 3 na 200 bezprzewodowych głośników i 5 wykonawców
WarszawaAEROPLAN #106 / Kwapisiński + Sember oraz Wojaczek solo
WrocławEUFONIE 2024 - Przełom. Jubileusz Pawła Szymańskiego
Warszawa