Wójciński/Olter/Dickaty
Wójciński/Olter/Dickaty
5 listopada 2023/ Warszawa
Po wielu latach powraca trio znane z występów w Eufemi, Mózgu Powszechnym i Galerii Czułość.
Ksawery Wójciński – kontrabas
Teo Olter – perkusja
Ray Dickaty – saksofon
05.11.2023
20:00
Klubojadalnia Młodsza Siostra
wstęp: 30 pln. Bilety dostępne jedynie na bramce.
________________________________________________________________________
Ksawery Wójciński – Jeden z najbardziej rozchwytywanych kontrabasistów jazzowych na polskiej scenie. Prezentuje się słuchaczom w najróżniejszych odsłonach i stylistykach, począwszy od jazzu w jego przystępnym wydaniu, poprzez awangardę, aż po polską muzykę ludową. Dzięki lekkości, swobodzie i muzycznej erudycji, za sprawą której odnajduje się w różnych gatunkach, jest kontrabasistą tak interesującym i nietuzinkowym. Wójciński stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych postaci polskiego jazzu m.in. dzięki regularnym koncertom w warszawskim klubie Pardon, To Tu.
W 2014 r. do sklepów płytowych trafił solowy album Wójcińskiego, „The Soul”, na którym artysta zagrał na kontrabasie, fortepianie, gitarze, perkusji, a także zaśpiewał. Wójciński współpracował z takimi twórcami jak m.in. amerykański pianista Uri Caine (w trio z Robertem Raszem nagrali album „Szpilman”, prezentujący jazzowe interpretacje kompozycji warszawskiego kompozytora), saksofonista Charles Gayle, który jest jedną z najważniejszych postaci nowojorskiej awangardy jazzowej, a także z Michaelem Zerangiem, Nicole Mitchell czy Marco Eneidim (Wójciński był członkiem kwartetu, z którym amerykański saksofonista nagrał koncertowy album „Panta Rei”). Kontrabasista wszedł również w skład Ad Libitum Ensemble, prowadzonej przez hiszpańskiego pianistę Agustiego Fernandeza improwizującej orkiestry, która powstała, by zagrać jeden koncert podczas warszawskiego festiwalu muzyki improwizowanej Ad Libitum.
Występował i nagrywał również z polskimi twórcami, takimi jak Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Wacław Zimpel czy grupy Emergency i Hera. Wraz ze śpiewaczką Maniuchą Bikont kontrabasista tworzy duet Maniucha i Ksawery, wykonujący muzykę tradycyjną; w 2017 r. ukazał się album duetu pt. „Oj borom, borom”. Obecnie artysta występuje też w Wójciński/Szmańda Quartet. W 2014 r. kwartet wydał debiutancki album „Delusions”.
Teo Olter – Urodzony w Gdyni w 1996 r. Mieszkający w Warszawie. Absolwent OSSP im. Wojciech Gersona. Muzyk związany od 2012 roku z warszawską sceną muzyki improwizowanej. Perkusista zespołu Pokusa, który koncertował na Off Festiwalu, Unsound Festival, Jazz Jantar, Jazz nad Odrą, w wielu klubach w Polsce oraz w Niemczech i Belgii. Zespół wydał 3 płyty, przy drugiej współpracując z wytwórnią LADO ABC. Wraz z Pokusą skomponował i wykonuje muzykę do spektaklu “Rewolucja, której nie było” Teatru 21 w reżyserii Justyny Sobczyk oraz spektaklu „Jak przestałem być idealny” w reżyserii Justyny Wielgus. Grał muzykę Brygady Kryzys i Izraela w spektaklu “Złota Skała: Opowieść o Robercie Brylewskim” w reżyserii Grzegorza Laszuka, który premierę miał we wrześniu 2019 roku w Teatrze Studio. Pokusa również stworzyła muzykę do filmów m.in „Vankia” w reżyserii Pawła Althamera oraz do instalacji podczas warszawskiej edycji festiwalu Scopes, który to zwieńczony był koncertem zespołu w Komunie Warszawa. Grał również w improwizowanych składach z Rayem Dickatym, Ksawerym Wójcińskim, Kamilą Drabek, Dominikiem Strycharskim, Amalią Umedą, Mają Laurą Jaryczewską, Hubertem Zemlerem oraz Kubą Więckiem.
Ray Dickaty – Obecnie Dyrektor Muzyczny / Kompozytor Teatru Strefa WolnoSłowa przy Teatrze Powszechnym w Warszawie. Odpowiedzialny za komponowanie muzyki dla krajowych i międzynarodowych projektów. Założyciel oraz główny dyrygent Warsaw Improvisers Orchestra. Od wielu lat prowadzi warsztaty muzyki improwizowanej „Sound in Space” dla muzyków i nie-muzyków. Dyrektorem Sound in Space Orchestra. Jest członkiem zespołów tj. Light Star Guiding, Casting Lots, Infant Joy Quintet, Noise of Wings, Osaka Vacuum.
Data: 5 listopada 2023
Miejsce: Scena za Szybą
FB: >>>