Zakończenie wystawy „COSMIC GENEREATION” z koncertem Toniki Rożynek
Zakończenie wystawy „COSMIC GENEREATION” z koncertem Toniki Rożynek
4 lutego 2024/ Kraków
4 lutego to ostatni dzień trwania wystawy Agaty Agatowskiej pt. „COSMIC GENEREATION”! Muzeum Manggha zaprasza serdecznie do wizyty oraz wzięcia udziału w specjalnych atrakcjach przewidzianych z tej okazji! W programie:
17.00–18.00 – Koncert Teoniki Rożynek
Koncert Teoniki Rożynek – jednej z najciekawszych kompozytorek muzyki elektronicznej – odbędzie się w przestrzeni wystawowej Galerii Europa – Daleki Wschód, a jego program został zainspirowany prezentowaną tam wystawą. W ramach wspomnianego programu artystka będzie również wykorzystywać dźwięk napisany dla wystawy przez FOQL (Justynę Banaszczyk). Jak wspomina Jan Topolski w „Dwutygodniku”: Muzyka Teoniki Rożynek ma w sobie moc kreowania obrazów. Wydaje się ona wyrzeźbiona wprost w materii brzmieniowej, bez pośrednictwa nut. Rożynek skoncentrowana jest na nasłuchiwaniu rzeczywistości, będącej jej głównym źródłem materiału dźwiękowego. Kolekcjonuje odpady dźwiękowe, a także śmieciowe obiekty, które mogą się przysłużyć do generowania dźwięków.
Uczestnictwo w ramach biletu wstępu na wystawę (bilet normalny – 30 zł; bilet ulgowy – 20 zł) zakupionego w dniu 3 lub 4 lutego 2024 r.
Wystawa Agaty Agatowskiej „COSMIC GENERATION” (do której komentarz muzyczny na żywo stworzy i zaprezentuje w swym performansie Teoniki) to pierwsza tak szeroka prezentacja prac rzeźbiarki w Polsce. Unikalny styl, pochodzącej z Oświęcimia artystki, cechuje się z jednej strony odwołaniami do klasycznej rzeźby figuralnej, znanych nam z historii sztuki popiersi czy głów, a z drugiej strony silnie czerpie z kultury nowoczesnej i współczesnej, z mody, filmu, sztuki czy popkultury, także tej japońskiej.
Teoniki Rożynek (ur. 1991) – kompozytorka, tworzy muzykę elektroniczną i elektroakustyczną, solowo oraz w kolektywach. Laureatka Paszportu Polityki oraz nagrody za muzykę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Gra na skrzypcach, elektronikaliach i znalezionych przypadkowo przedmiotach. Chętnie współpracuje z artystami innych dziedzin, współtworząc filmy, spektakle i multimedialne instalacje, m.in. z Katarzyną Kozyrą, Jagodą Szelc (Wieża. Jasny dzień) czy Martą Górnicką. Jej utwory były wykonywane w ramach festiwali, takich jak Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Sacrum Profanum, Unsound.
Pozostałe wydarzenia w programie:
12.00 – oprowadzenie po wystawie z Agatą Agatowską oraz kuratorką Barbarą Trojanowską
Spotkanie przeznaczone dla młodzieży oraz osób dorosłych. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Oprowadzanie COSMIC 4.02”. W treści należy podać: imię oraz nazwisko zgłaszanego Uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 25 osób).
UWAGA: Osoby wrażliwe na intensywne bodźce wizualne i słuchowe mogą poczuć dyskomfort w przestrzeni wystawy.
Koszt uczestnictwa w ramach biletu wstępu według obowiązującego cennika. Płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu spotkania lub kupując bilet online (po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o zapisie na listę).
12.00 – Generacja kosmiczna – misja fantastyczna. Warsztaty kreatywne dla dzieci (5–8 lat)
Podczas warsztatów odwiedzimy Krainę Światła Naprzemiennego, zastanowimy się, co mogą robić rzeźby, kiedy muzeum jest zamknięte i wykonamy MiniSerię MikroRzeźb Generacji 17400XD. Warsztaty i zabawy będą inspirowane rzeźbami artystki Agaty Agatowskiej i aranżacją wystawy.
Warsztaty odbędą się w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód. Spotkanie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi w wieku 5–8 lat. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Warsztaty COSMIC 4.02”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego uczestnika oraz numer telefonu opiekuna. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 10 dzieci + opieka).
Data: 4 lutego 2024
Miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
FB: >>>
Koszt udziału wynosi 20 zł od osoby. Płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu spotkania.