Zapisy przestrzeni/ Maszyny do ciszy. Marcin Dymiter
Zapisy przestrzeni/ Maszyny do ciszy. Marcin Dymiter
4 października 2024/ Warszawa
Marcin Dymiter w swojej ostatniej książce snuje refleksje dotyczące ciszy i przestrzeni – zarówno fizycznych, jak i kulturowych – które jej służą. Przygląda się więc między innymi założeniom urbanistycznym i architektonicznym, kompozycjom muzycznym, tekstom czy obrazom, dzięki którym możemy wyrwać się ze wszechogarniającego dźwiękowego przebodźcowania i pobyć w ciszy lub cieszyć się jej głęboką iluzją. Książka „Maszyny do ciszy” (Wydawnictwo Części Proste) była w tym roku nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej.
𝟰 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 (𝗽𝗶𝗮̨𝘁𝗲𝗸) 𝗴. 𝟭𝟴:𝟬𝟬
Muzeum Szklanych Domów, Obozowa 85
Spotkanie z autorem poprowadzi Joanna Klikowicz.
W ramach spotkań w cyklu Zapisy przestrzeni, rozmawiamy o tekstach, które pozwalają nam rozumieć otoczenie, które odsłaniają relacje i nieoczywiste zależności przestrzenne. Spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytanie czy słowo pisane może wpływać na tę zwykłą, otaczającą nas przestrzeń.
BIO:
𝗠𝗮𝗿𝗰𝗶𝗻 𝗗𝘆𝗺𝗶𝘁𝗲𝗿 porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Jest autorem projektu Field Notes. Prowadzi warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Gra w projektach: emiter, niski szum, ZEMITER, PICA PICA oraz innych, efemerycznych formacjach. Autor książek “Notatki z terenu” (2021), “Maszyny do ciszy” (2023). Obie książki były nominowane do Nagrody Literackiej Gdyni. Współpracuje z “Dwutygodnikiem” – internetowym magazynem o kulturze.
𝗝𝗼𝗮𝗻𝗻𝗮 𝗞𝗹𝗶𝗸𝗼𝘄𝗶𝗰𝘇 to absolwentka Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie oraz studiów na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na UW. Aktywistka oraz członkini Stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze”. Eksploruje tematykę kondycji człowieka we współczesnym świecie, często odwołuje się do prostych obserwacji codzienności. Jej obrazy są syntetyczne, jednocześnie dają widzowi duże pole dla jego własnych skojarzeń i interpretacji. Jej prace były pokazywane w Polsce, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w trakcie wystawy Warszawa w Budowie. Żyje i tworzy w Warszawie.
Data: 4 października 2024
Miejsce: Wolskie Centrum Kultury (Dom Społeczny Obozowa 85)
FB: >>>