Wydarzenie minęło
Wydarzenia

Kapital & Richard Pinhas | FINA na ucho

Data
piątek, 13 kwietnia 2018

Godz.
20:00 – 21:00

Miejsce
Narodowy Instytut Audiowizualny
ul. Wałbrzyska 3/5

Jakub Ziołek i Rafał Iwański wybrali się kilka lat temu na odbywający się w Bydgoszczy koncert Richarda Pinhasa. Jak wieść niesie, to właśnie twórczość francuskiego kompozytora i gitarzysty zainspirowała ich do wspólnego działania. I tak powstał Kapital. Duet, który zderza muzykę elektroakustyczną z psychodelicznym brzmieniem przetworzonej gitary. Podobnym tropem od początku lat 70. podąża Richard Pinhas oraz jego zespoły (Schizo, Heldon), które stanowią dziś wizytówkę europejskiego elektronicznego rocka, czerpiącego z dokonań Briana Eno, Roberta Frippa, ale także amerykańskiego minimalizmu.

Nawiązań do twórczości Pinhasa w działaniach Kapital doszukać się można nie tylko w ich kolejnych utworach, ale także w sympatii do filozofujących twórców literatury science-fiction. Kapital nawiązywali do Lema, podczas gdy posiadający tytuł doktora na Sorbonie gitarzysta przyjaźnił się m.in. z Normanem Spinradem czy Philipem K. Dickiem. Za sprawą krakowskiego festiwalu Unsound muzycy mogli podzielić się swoimi fascynacjami na scenie. Współpraca okazała się na tyle satysfakcjonująca, że muzycy postanowili zarejestrować jej efekty na płycie. W rezultacie w marcu 2018 roku ukazał się album „Flux”, który trio będzie promowało w ramach ogólnopolskiej trasy. Jeden z tych koncertów odbędzie się w siedzibie FINA.

Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 19:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu koncertu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

fot. Grzegorz Kwiecień