Podcast w kuchni #1: podcast o podcastach

Antoni Michnik, Kasia Lach, Klaudia Rachubińska / 14 paź 2018

 

Zapraszamy na pierwszy odcinek miniserii podcastów związanych z naszym nowym numerem #35, poświęconym radiu. Planujemy w kilku podcastach poszerzyć wybrane wątki związane z tematyką numeru. W pierwszym, autotematycznym odcinku Kasia Lach, Klaudia Rachubińska i Antoni Michnik rozmawiają właśnie o podcastach. Poniżej, obszerna lista podcastów, które w tej rozmowie się pojawiają. Zapraszamy do słuchania i dalszego zgłębiania fenomenu podcastów.

 

 

Poniżej podcasty wymienione w rozmowie w kolejności, w jakiej się w niej pojawiły.

Made in Sweden – „to było coś, co mi uświadomiło, gdzie jest ta granica między radiem, audiobookiem i podcastem” (KR)

Welcome to Night Vale -„mamy też podcasty fabularne, które nie mają swojego odniesienia w żadnej książce, których scenariusz jest tworzony specjalnie po to by nagrać podcast, jak np. Welcome to Night Vale, który ma swych fanów” (KL)

Poradnik od czego zacząć: http://www.welcometonightvale.com/listen/

Tanis – „ma fajny pomysł, jest bardziej podcastem-mockumentem, korzysta z formy podcastowej, żeby opowiadać fikcjonalną historię z elementami świata rzeczywistego, wszystko to budowane jest wokół teorii spiskowych i miejskich legend” (KR)

This American Life – „ten odcinek powstał już kilka lat temu, ale jest jednym z częściej powtarzanych, zaczęło się od tego, że na Twitterze był rzucony temat i publiczność się zgłaszała, były infolinie na które można było zadzwonić i opowiedzieć swoje historie, a potem redaktorzy dzwonili i dopytywali o dodatkowe szczegóły” (KL)

Poradnik od czego zacząć: https://www.thisamericanlife.org/recommended

Every Little Thing – „struktura w tej chwili wygląda tak, że dzwonią różne osoby i nagrywają pytanie, które podcast ma rozstrzygnąć rozmawiając z naukowcami, badaczami; cały odcinek był zbudowany w konwersacji z tą osoba, która zadała to pytanie” (KR)

Science Vs – Jak odróżnić naukowe fakty od fikcji? Wendy Zukerman rozwiewa nasze wątpliwości – dowiadujemy się czy dieta ketogeniczna ma sens, czy weganie i anty-szczepionkowcy mają rację i czy to możliwe, że gdzieś po Teksasie krąży Wielka Stopa? (KL)

Polecamy również: The Rise of Anti-Vaxxers , Ketogenic Diet… Is Fat Good For You?, Artificial sweeteners – not so sweet?

Heavyweight  – „prowadzący wyszukuje osoby (to czasem jego przyjaciele, a czasem słuchacze), z problemem, który mógł być czasem całkiem błahy, ale od 20 lat nie daje im spać (…) i na prośbę swoich gości stara się rozstrzygnąć ich problemy” (KL)

Polecamy również: James

Lore – Podcast eksplorujący anglosaski folklor: ludowe wierzenia, lokalne legendy, prawdziwe historie, które z czasem urosły do rangi mitu. Dla jego autora, Aarona Mahnke, tajemnicze i straszne opowieści są pretekstem do snucia reflekcji na temat ludzkiej natury. (KR)

Polecamy również: Rope and Railing – podobnie jak Black Stockings ma raczej halloweenowy, w sensie mroczny/straszny charakter, ale warto.

Astonishing Legends – „zawsze trochę się krępuję przyznawać, ponieważ jest to podcast o duchach, kosmitach i nadprzyrodzonych zjawiskach (…) którego słucham z dziką frajdą, tak jak różni ludzie oglądają History Channel (…) to jeden z tych programów, gdzie ludzie potrafią gadać przez 2 godziny o Yeti” (KR)

(część. 2)

Polecamy również: Polybius, Black Eyed Kids  (odcinek halloweenowy, podzielony na kilka części), a także Laughing Indian  / Cackowski Intruder (one mają trochę inną formułę, tam goście opowiadają swoje “prawdziwe” historie. Żaden z nich nie jest o kosmitach! :D)

Allusionist – Podcast Helen Zaltzman, współzałożycielki Radiotopii, opowiada o języku. Poniżej naukowy język w science-fiction – flux capacitor, mózgi pozytronowe i kto wymyśla akronimy w NASA. (KL)

 

Radiotopia Showcase – „podcast kapsułkowy, co jakiś czas pojawia się krótka seria, 6-8 odcinków, stworzona przez innego twórcę, na inny temat, to taki feed podcastowy, na który można się zapisać, w którym od czasu do czasu pojawiają się rzeczy, które nie miałyby prawa zaistnieć jako podcast z milionem odcinków, ale jako zamknięta historia, z pieczęcią jakości Radiotopii” (KL)

Cała seria. Słucha się tego jak najlepszego serialu kryminalnego z emocjonującymi cliffhangerami.

99% Invisible -„mój najulubieńszy podcast świata, który opowiada o tym czego nie widzimy dokoła nas, o wszystkich rzeczach, które nas otaczają i kktoś musiał zaprojektować, zastanowić jak będą działać; dizajn, architektura itd. (…) Polecam też na początek, bo są dosyć krótkie odcinki, łatwo się wkręcić, nie trzeba być zainteresowanym architekturą, bo to podcast o świecie, który nas otacza.” (KL)

W powyższym odcinku pewien Amerykanin próbuje przekonać opinię publiczną do swojego absurdalnego pomysłu – dodawania lodu do napojów.

Polecamy również: Structural Integrity. Architektoniczny thriller. Słynny architekt spogląda na list od studenta: „Może się mylę, ale wydaje mi się że pański wieżowiec na Manhattanie może się w każdej chwili zawalić”.

A poniżej wspomniany w naszym podcaście TEDtalk Romana Marsa na temat weksologii, czyli projektowania flag.

Criminal – „mój ukochany podcast też jest z Radiotopii i jest to Criminal Phoebe Judge, który nominalnie jest podcastem kryminalnym, ale to także coś dla tych osób, dla których inne kryminalne podcasty mogą być zbyt drastyczne; Phoebe nie interesuje to jak ktoś doznał przemocy, lub żeby złapać złodzieja za rękę, ale historie i ludzie: osoby, które dokonały przestępstw, były ofiarami, lub zostały zaplątane gdzieś pomiędzy; nie znam drugiej osoby, prowadzącej te podcasty, która by miała równie dobrą intuicję w przeprowadzaniu wywiadów, tak dobrze potrafiłaby zadawać pytania, które otwierają ludzi i skłaniają do opowiedzenia historii” (KR)

Polecamy również: Deep Dive, (o nurku, który zgodził się wyłowić dowody z jeziora smoły), Final Exit (o wspomaganym samobójstwie], Brownie Lady (o kultowym przepisie na brownie z haszyszem),  420 (o tym skąd wziął się tajny kod oznaczający palenie trawy), 39 Shots (o tym jak antyrasistowski marsz został oskarżony o sprowokowanie ostrzelania przez członków KKK).

This is Love – „drugi podcast Phoebe Judge, za tą samą wrażliwością i zdolnością do otwierania ludzi opowiada zupełnie niestworzone historie o miłości, nigdy nie byłam specjalną fanką rom-comów, romansów, itd. ale This Is Love polecam bardzo” (KL)

Polecamy również: A Private Life (o parze homoseksualistów na różne sposoby próbujących zalegalizować swój związek) What are we going to do (o związku, w którym jedną ze stron jest osoba niewidoma).

Someone Knows Something -„podcast o osobach zaginionych, polegający na tym, że w kazdym sezonie – wychodzą w nieregularnych odstępach – opowiadana jest inna historia, prowadzone inne dochodzenie” (KR)

Serial -„w pierwszym sezonie badana jest sprawa morderstwa sprzed lat i prowadząca odcinek po odcinku wierci sprawę (…), słucha się tego jakby się oglądało najlepszy sezon True Detective, alo jakiegoś innego superserialu, jest tak zbudowane napięcie, że byłam w szoku tych parę lat temu, że to w ogóle można tak zrobić – to był mój pierwszy podcast – mój chyba też (…) – a dla mnie oprócz tej sensacyjności dobrego thrillera, czy dobrego serialu kryminalnego (wyłaniają się kolejne rzeczy, pojawiają się kolejne osoby) to zamysł redaktorki, która wyraźnie chciałaby coś tym zdziałać” (KL, KR)

02:30 Already Gone – „poszukuje osób zaginionych w stanie Michigan, ma w tej chwili już chyba 100 odcinków, każdy odcinek to osobna historia i na końcu podawane są kontakty do władz, detektywa, często nawet imienne” (KR)

(epilog)

Polecamy również: You’ve got an uncle in the furniture business (to również odcinek z  historyczno-społecznym zacięciem).

Up and Vanished – „dzięki wnikliwym badaniom dziennikarza, który prowadził podcast, udało się doprowadzić do zamknięcia śledztwa prowadzonego od wielu lat” (KL)

Missing and Murdered: Finding CleoPodcast, który przyczynił się do wyjaśnienia tajemnicy dręczącej jedną z rdzennych rodzin dotkniętych kanadyjską polityką separacji dzieci (KL).

S-Town -„trochę trudno o nim mówić, żeby nie zrobić klasycznego spoilera… pewnego dnia do skrzynki producenta wpada mail zatytułowany 'I Live in Shittown, Alabama’, czy jakoś tak, bohater, którego poznajemy dokładnie później zaczyna gniewny opis życia na amerykańskiej prowincji, życia człowieka niedopasowanego do dominującej mentalności, a producent postanawia się z nim spotkać i z tych spotkań tworzy się fascynująca historia faceta niesamowitego, o dziwnych zainteresowaniach, który nie pasuje do swojej okolicy (…) – początkowo intencją tego maila było zajęcie się nierozwiązaną sprawą kryminalną, (w związku m.in. z korupcją na lokalnym szczeblu), którą dziennikarz miał nadzieję rozwiązać, to że ta historia stopniowo zmienia się z historii kryminalnej w pbardzo intymny ortret tego człowieka, jest w jakimś sensie trudne dla słuchacza, ale jest to portret fascynujący, bohater jestanagazujący niewiarygodnie, kontrowersyjny w pewnym sensie i bardzo nieszczęśliwy” (KL, KR)

Missing Richard Simmons -„prowadzący miał taka koncepcję, ze znajdzie fitnesowego guru lat 80., który w pewnym momencie zniknął, przestał się pojawiać itd.” (KR)

 

Casefile True Crime – „też podcast kryminalny, dla mnie jeden z lepszych – zarówno jeśli chodzi o poziom zaangażowania prowadzącego w opowieść i w to żeby była dobrze zresearchowana i dobrze opowiedziana – czasem w precyzyjny, przemyślany sposób nie po kolei, w sposób, który czasem Cię angażuje, w historie, które opowiadane krok po kroku byłyby historiami na 15 minut, a wejście w szczegóły i odwórcenie chronologii służy ciekawszemu, angażującemu doświadczeniu, to co było dla mnie ciekawe w porównaniu z amerykańskimi podcastami, to że tam opowiadane są zupełnie inne rzeczy, no i można się wiele dowiedzieć o Australii” (KR)

Polecamy również: Eriksson Twins (bardziej mystery niż crime, bardziej suspens niż przemoc, fascynująco opowiedziany).

Radio Ambulante  -„historie z ameryki łacińskiej, nagrywane w Stanach przez Latynosów dla Latynosów, są super, a dla mnie też jest ważne, że na stronie jest transkrypcja” (KL)

Espanolistos – Dla uczących się hiszpańskiego. W przeciwieństwie do wielu językowych podcastów, nie skupia się na powtórkach z gramatyki, tylko w formie prostych anegdotek i ciekawostek pomaga ćwiczyć rozumienie ze słuchu. (KL)

Episodio 079 – 10 Comidas Típicas de Colombia

Sound Matters – „podcast o soundcsape’ach, i przestrzeni dźwiękowej, oparty na fieldrecordingu” (KR)

Twenty Thousand Hertz – „produkowany przez studio, które produkuje dźwiek do Hollywoodzkich filmów i dotyczy pochodzenia, znaczenia i projektowania różnych brzmień oraz dźwiękowych sygnałów” (KL)

Polecamy również: User Interfaces

Desert Island Discs  – „kultowy podcast BBC, który był wcześniej przez wiele lat audycją, polega na tym, że różni zaproszeni goście, nie tylko muzycy, ale i naukowcy, czy inne osoby publiczne, są wypytywani o to, co by ze sobą zabrały na bezludną wyspę – mają wybrać 8 utworów, książkę i coś luksusowego; to trochę pretekst do rozmowy, trochę do posłuchania płyt i bardzo często to się przekształca w pogłebiony wywiad biograficzny” (KR)

Soundtracking – „rozmowy o filmowych ścieżkach dźwiękowych z bardzo fajną prowadzącą, czasem z reżyserami, czasem z kompozytorami muzyki filmowej, czasem z aktorami, czasem wokół określonej premiery, czasem szerzej o czyjejś twórczości, czasem o tym jak się z kimś współpracowało” (KR)

Polecamy również: Episode 90: Armando Iannucci, Episode 71: Martin McDonagh

Song Exploder –„prowadzący rozmawia z artystami omawiając konkretny track (…) opowiadają o inspiracjach, jak dana piosenka zaczęła się tworzyć w ich głowach i też wybrane są poszczególne ścieżki, jak ktoś np. opowiada, ze najpierw zainspirował go dany beat, to on jest wyizolowany z piosenki i puszczony” (KL)

Polecamy również: Grimes – Kill v. Maim, Slowdive – Sugar For A Pill