Glissando w Radiu Kapitał #1: od radia społecznościowego do sztuki radia
W pierwszej audycji na falach Radia Kapitał zapraszamy na rozmowę o roli radia społecznościowego w różnych częściach świata oraz o radiu tworzonym przez społeczności artystów eksperymentujących z medium radia. O zakładaniu community radio przez artystów, a także o wydanej niedawno książce na temat festiwalu „Radio Revolten”, który odbył się w roku 2016 w Halle.
Poniżej parę przypisów do naszej audycji
- Wielokrotnie przywoływana w trakcie audycji Encyclopedia of Social Movement Media, red. John D. H. Downing, Sage Publications Inc., Thousand Oaks 2011.
- Wspomniany tekst o niezależnych radiach w Ameryce Łacińskiej, czyli swoisty aneks do naszych map z numeru #35.
- Blog oraz strona jego współzałożyciela, Fabiano Kuevy.
- Przegląd Iberoamerykańskiego Radioartu na stronach autriackiego Kunstradio.
- Strona duetu Sisters Akousmatica, Festival Mona Foma, Radio / Galeria Radio 33.
- Trzeci rozdział projektu Silent Key Sisters Akousmatica.
- Sweet Tribology przygotowane przez Julię Drouhin na festiwal Radio Revolten i wydana niedawno książka.
– – – – – – – – – – – – –
Glissando. Płynne przejście z jednej wysokości dźwięku na drugą. Ślizganie się; brak ustalonej harmonii i wysokości; gładkość i giętkość. Jęk rozkoszy, miauknięcie kota, wyłączana maszyneria, skrzypiące drzwi, długie ziewnięcie. Efekt poza i w poprzek muzycznych norm, łudzący percepcję i drażniący zmysły.
(„Glissando” numer 1, wrzesień 2004, s.1)
„Glissando” to społeczność czytelniczek i czytelników, setki piszących osób, grono przyjaciół i przyjaciółek, kilkunastoosobowy demokratyczny kolektyw redakcyjny. To suma rozmów, spotkań, konfliktów, mnóstwo maili, wiadomości na Slacku i postów w mediach społecznościowych, dynamiczny fanpejdż, reaktywna strona www, dziesiątki numerów utopijnego papierowego magazynu.
Teraz „Glissando” to również audycja w Radiu Kapitał. Rozmowy o muzyce współczesnej, niezależnej, eksperymentalnej. O soundarcie, pejzażach dźwiękowych, kulturowej historii dźwięku, archeologii mediów audialnych, dzisiejszej, przeszłej i przyszłej audiosferze. A także o radiu, radioarcie, transmission art, radiowych studiach eksperymentalnych, radiach społecznościowych, wolnych, pirackich, studenckich, państwowych, prywatnych, podcastach.
Zapraszamy w co drugą środę o g. 17 na godzinę z naszą redakcją.